بازارچه مرزی ریمدان در شهرستان دشتیاری از سال ۸۷ راه‌اندازی شده و فاقد هرگونه امکانات و زیرساخت‌ بوده است اینکه در سال ۹۵ به رسمیت شناخته شد و به تصویب رسید این مرز برای جابجایی کالا و مسافر بین ایران و پاکستان بارقه‌های امید به توسعه بلوچستان در دل مردم این منطقه روشن شد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی میارجل؛ فعالیت بازارچه های مرزی در هر منطقه نوید دهنده ایجاد هزاران شغل و توسعه و پیشرفت مناطق مرزی است، بر همین اساس چشم امید مردم مرزنشین بلوچستان از جمله شهرستان دشتیاری به مرز ریمدان بسته شده بود که با پیگیریهای به عمل آمده از سوی مردم و دولتمردان ریمدان به عنوان مرز رسمی در سال ۱۳۹۵ اعلام شد تا مردمی که سالیان متمادی از فرصت مرز بی بهره بوده اند اکنون با همت دولت و تدبیرهای هوشمند به داد و ستد با مرزنشینان آنسوی مرز مشغول شوند.
مرز ریمدان دشتیاری در نقطه صفر مرزی ایران و پاکستان با چابهار ۱۲۰ کیلومتر و تا گوادر حدود ۷۰ کیلومتر و بندر کراچی مرکز اقتصادی پاکستان ۶۰۰ کیلومتر فاصله دارد، این نقطه بهترین مسیر و راه دسترسی ایران به ۳۷ درصد جمعیت جهان(پاکستان، چین و هند) است لذا توجه به زیرساخت‌های کامل و استاندارد این مرز برای توسعه روابط تجاری و اقتصادی از الزامات است.
هزاران نفر از مردم مرزنشین بلوچستان، تعاونی های مرزنشینان و تجار ایرانی و پاکستان چشم انتظار تکمیل و آماده سازی زیرساخت های لازم برای جابجایی قانونی کالا و مسافر از این مرز بودند که پیگیری های مردم و مسوولان نتیجه داد و مشکلات یکی پس از دیگری در حال مرتفع شدن است و در چند روز اخیر با اعلام افتتاح رسمی مرز ریمدان از سوی مسوولان پاکستان و ایران بارقه امید در دل مرزنشینان روشن شده است.
مرز ریمدان ظرفیت و توانمندی مناسبی برای صادرات و واردات کالا، انتقال زائران پاکستانی و گردشگران و مسافران دارد و از آنجایی که فاصله آن تا بندر گوادر پاکستان حدود ۷۰ کیلومتر است اتباع کشور دوست و همسایه می توانند از این مسیر به دشتیاری و چابهار و سپس از طریق ناوگان زمینی و هوایی به کشور سفر کنند.
حالا به گذشت بیش از ۲ سال از راه اندازی پایانه مرزی ریمدان متأسفانه بخش ترانزیت آن غیرفعال است ،آخرین پیگیری های میارجل از دو نهاد سازمان راهداری و حمل و نقل جاده‌ای جنوب استان و اداره کل گمرک چابهار بی نتیجه مانده است.

 

منصور کریمدادی