کلپوره گیاهی پر شاخه که دارای ظاهری سفید و پنبه ای است که گاهی ارتفاع آن به 35 سانتی متر نیز می رسد .

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی میارجل؛ اگر بذر این گیاه را در مناطق مرطوب و کوهستانی بکارید پس از ۳۰روز گیاه سر از خاک بیرون می آورند.
برگ های این گیاه باریک و دراز است که کرک هایی پنبه ای روی آن را پوشیده اند در کنار این برگ ها گل هایی با رنگ سفید توجه انسان را به خود جذب می کنند ، این گیاه باتوجه به مکانی می روید در محدوده زمانی خرداد تا مرداد ماه گل می دهد .
این گیاه بیشتر در مناطق سنگلاخی و ماسه زار ها با آب و هوای کوهستانی و نیمه خشک می روید .
که از آنان می توان به خاش، کوه بیرک و تفتان در استان اشاره کرد.
سرشاخه گلدار گیاه قسمتی است که از آن به عنوان دارو استفاده می کنند از خواص درمانی کلپوره می توان به رفع سردرد ، ضد تشنج اشاره کرد البته در بین مردمان بلوچ از آن برای  درمان برخی بیماری های قلبی و رفع مشکلات گوارشی و دل درد نوزادان و کودکان نیز استفاده می کنند .
همچنین برخی هنگام سرماخوردگی و داشتن تب و لرز از جوشانده این گیاه به عنوان دارو استفاده می کنند. 
عسل حاصل از گیاه کلپوره دارای خواص دارویی و درمانی بسیاری است که از آنان می توان به ترمیم زخم معده و آب رسانی و ترمیم پوست اشاره کرد، البته باید توجه داشته باشید که در محدوده زمانی کوتاهی می توان از این گیاه استفاده کرد چرا که  زیاده روی در مصرف کلپوره باعث بروز مشکلاتی نیز می‌شود که از آنان می توان به انسداد مجاری صفراوی اشاره کرد.
دیابت

و اما کلپوره درمان کننده دیابت ، از آن جایی که گیاه کلپوره تلخ مزه است برخی معتقدند که می توان از آن به عنوان دارویی که میزان قند خون را کاهش می دهد استفاده کرد البته باید به این نکته توجه داشته باشید که در هنگام مصرف این گیاه از مصرف دارو های کاهش دهنده قند همانند انسولین خود داری کنید چرا که باعث می شود قند خون بیش از حد پایین بیاید و موجب بروز دیگر مشکلات می شود.

سلامتی دهان و دندان

از آنجایی که کلپوره گیاهی خوشبو و معطر است از آن در ساخت دهان شویه های گیاهی نیز استفاده کرده اند‌ ، این گیاه دارای اثرات ضد میکروبی است از این رو باعث ترشح بزاق شده که باعث کاهش پوسیدگی دندان میشود همچنین استفاده از دهان شویه های شیمیایی به مرور زمان منجر به بروز آسیب هایی همچون خشکی دهان ، تغییر حس چشایی و بیماری هایی از این قبیل می شود .

کلپوره جایگزینی برای آنتی بیوتیک ها

 کلپوره گیاهی که از آن  در زمان  قدیم برای برطرف کردن عفونت هایی که بیشتر در زنان رایج است استفاده می کرده اند‌ که امروزه برای رفع این مشکلات بیشتر از آنتی بیوتیک ها استفاده می شود از آنجایی که استفاده از دارو های شیمیایی دارای عوارض زیادی است پس بهتر است به دنبال جایگزینی برای آنان باشیم . 
روش مصرف کلپوره برای رفع عفونت به این ترتیب است ابتدا گل کلپوره را به همراه آویشن مخلوط کرده سپس جوشانده و مایع  را از صافی رد کرده و سه روز هر صبح بعد از صبحانه میل کرده .
از آنجایی که کلپوره دارای خاصیت ضد  میکروبی و  ضد التهابی  است گاهی  می توان از این گیاه برای ترمیم جای زخم شده نیز استفاده کرد.

کلپوره و ترک اعتیاد

همان طور که میدانیم اعتیاد معضل بزرگی است که در جامعه بخش عظیمی از افراد را تهدید می کند  ،کنار گذاشتن و ترک آن نیز آسان نیست به طوری که اگر شخصی در حال کنار گذاشتن اعتیاد باشد با مشکلاتی همانند تشنج ، بدن درد و مشکلات گوارشی روبرو می شود که برای رفع این موارد باید دارو مصرف کند ازدوا آنجایی که دارو های گیاهی کم هزینه تر و دارای عوارض جانبی کمتری هستند  پس می توانند جایگزینی مناسب به جای دارو های شیمیایی باشند ‌.

درمان بیماری های قلبی و عروقی

از آنجایی که مصرف کلپوره باعث کاهش اسید های چرب می شود و مورد ذکر شده یکی از دلیل های اصلی بروز مشکلات و بیماری های قلبی است بنابراین گیاهی مفید برای پیشگیری و کاهش بیماری های قلبی محسوب می شود.
البته در زمان حاملگی و شیردهی مصرف کلپوره توصیه نمی شود.