بارش‌ها و طوفان مونسون خسارت‌هایی سنگینی به تاسیسات زیربنایی شهر و روستاهای جنوبی بلوچستان وارد کرده است به طوری که حتی برق شهرهای مهمی مثل چابهار را ساعت‌ها قطع کرد؛ منصور کریمدادی خبرنگار میارجل سری زده به راه‌های مواصلاتی چابهار و دشتیاری که حالا گوش در گوش زیرآب هستند.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی میا جل؛ پدیده مونسون در تابستان بر روی اقیانوس هند تشكیل شده كه به دنبال آن بارش های شدید بر روی دریا در هندوستان و پاكستان می بارد و اثرات آن نیز به اکثر مناطق  بلوچستان به ویژه مناطق جنوبی و مركزی این  را فرا می گیرد.

بادهای مونسون یا موسمی همه‌ساله در فصل تابستان طراوت خاصی به آب و هوای گرم بلوچستان به ویژه شهرستان‌های چابهار، دشتیاری، كنارک، نیكشهر و سرباز می‌بخشد به طوری كه نسیم روح بخش و شمیم دل انگیزش جان را تازه می كند، این پدیده با ویژگی بارز ریزش‌های رگباری و سنگین در مدت زمان كوتاه همراه با تند باد در تابستان معمولا شهرستان‌های جنوبی  بلوچستان به ویژه چابهار، دشتیاری، كنارک، سرباز، نیكشهر و ایرانشهر را تحت تاثیر قرار می‌دهد.

پیش‌بینی هواشناسی از چند روز قبل ورود سامانه بارشی پرنفوذ در تمامی منطقه بلوچستان هشدار داده بود که از چهارشنبه کل منطقه را تحت تاثیر خود قرار می‌دهد.

در آخرین ساعت‌های شب این سامانه وارد بلوچستان شد که خسارت‌های سنگینی  به تاسیسات زیربنایی ،برق ،راه‌های روستایی و... وارد کرد. بیشترین شدت بارش در شهر چابهار به میزان 34  میلیمتر بود و در شهرهای از جمله قصرقند، راسک و دشتیاری نیز تعدادی از راه‌های روستای بر اثر سیل مسدود شد و در شهر مرزی پیشین هم طوفان خسارت زیادی به تأسیسات برق این شهر وارد کرد.

 

منصور کریمدادی