وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت : در سخت ترین شرایط کرونایی موجود نگاه وزارت بهداشت به  سیستان وبلوچستان نگاهی ویژه و حیاتی است .

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی میارجل؛ سعید نمکی اظهار داشت: از امروز کلیه هزینه تمامی بیماران کرونایی استان سیستان و بلوچستان در مراکز بیمارستانی برعهده دولت و رایگان است و هیچ مبلغی نباید از آنها اخذ شود.

وی با تقدیر از اقدامات انجام شده در مبارزه با ویروس کرونا، افزود: استمرار طرح شهید سلیمانی در بیماریابی، قرطینه و درمان به خوبی در طی این مدت انجام شده است و امیدواریم با همکاری خوب همه بتوانیم هرچه سریعتر این بیماری مهلک را مهار کنیم. در زمینه تامین تجهیزات مقابله با کرونا و شناسایی بیماران، یک لحظه هم استان را تنها نخواهیم گذاشت و مردم مطمئن باشند که با تمام توان از سیستان و بلوچستان حمایت میشود.

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی تصریح کرد: مردم، روحانیت، نهادها در شرایط کرونایی در کنار هم توانستیم دستاورد قابل توجهی را به دنیا با وجود همه تحریم ها و کمبودها نشان دهیم.ما برخلاف بسیاری از کشورهای دنیا حتی همسایه‌های شرقی‌مان، شفاف‌ترین آمار را در عرصه های بین‌المللی و خاورمیانه درباره وضعیت کرونا در کشور داریم و اهالی رسانه بدانند که آمار جمهوری اسلامی ایران جز صادقانه ترین آمارهای جهانی است.

وی اظهار کرد:  ۸۶ تا ۸۴ درصد مرگ های کرونایی ما متعلق به  افراد بالای ۶۵ سال و دارای بیماری زمینه‌ای بوده که باعث شده آمار ما زیاد دیده شود. هنوز سرعت توسعه زیرساخت‌های ما با آهنگ‌های عقب افتادگی در استان تنظیم نشده است و هنوز باید خیلی کار در این زمینه برای ایجاد رفاه و آسایش مردم انجام شود تا در شان منطقه و جبران عقب ماندگی ها به خط پیشرفت برسیم.

وی تاکید کرد: بودجه مورد نیاز برای ارتقاء زیرساخت ها، افزایش تجهیزات و تامین نیروی انسانی مورد نیاز بیمارستان ها و مراکز درمانی جنوب استان از امروز بصورت جدی پیگیری و تخصیص یافته می شود.با ورود آمبولانس های جدید به کشور قول می‌دهیم سیستان و بلوچستان اولین استانی باشد که به آن سهمیه ویژه‌ای اختصاص خواهیم داد.

نمکی با موافقت به درخواست استاندار سیستان و بلوچستان مبنی بر واکسیناسیون اصحاب رسانه اظهار کرد: با هماهنگی استانداری و روابط عمومی وزارت بهداشت، خبرنگاران سیستان و بلوچستان بزودی واکسینه خواهند شد. از هم فردا مبلغ دو ماه کارانه دیگر کادر درمان دانشگاه علوم پزشکی ایرانشهر واریز می‌شود.

وزیر بهداشت اذعان کرد: کمک به تسریع بیمارستان 540 تختخوابی ایرانشهر و تعیین تکلیف  ساختمان بیمارستان چابهار با هماهنگی منطقه آزاد چابهار و تکمیل درمان بسترهای استان بخصوص در منطقه جنوب استان از برنامه های مهم ما است که بزودی اتفاق خواهد افتاد.خوشبختانه  طبق بازرسی های انجام شده از نظر دارو، کیت آزمایشگاهی و امکانات وضع مطلوب است و مراقبت از بیماران شکل مطلوب تری را پیدا می کند.

 شهریاری رییس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس در این جلسه بیان کرد: طبق بررسی های انجام شده از وضعیت دانشگاه علوم پزشکی ایرانشهر به ویژه در بازدید از بیمارستان خاتم الانبیاء ایرانشهر، وضعیت مدیریت بیماران کرونا در این حوزه بسیار مطلوب و قابل تقدیر است.

وی افزود: کادر درمان در حوزه دانشگاه علوم پزشکی ایرانشهر در طی این مدت عملکرد خوبی برای مقابله با کرونا و جلوگیری از شیوع آن داشته و نیازمند توجه ویژه به آنها می باشد. باید زیرساخت ها و کمبود ها با عنایت و توجه وزارت بهداشت در جنوب استان رفع شود تا بتوانیم خدمات شایان و مطلوبی به مردم ارائه دهیم و آنچه که شایسته مردم عزیز استان است را به آنها ارائه کنیم.

محمدیاسین جلال‌زهی