عبدالحکیم ملازهی شاعر نام آشنا و مطرح بلوچ ساکن روستای کوپچ از توابع بخش لاشار است و سالهاست با پژوهش های خود در ادبیات بلوچستان توانسته است به عنوان یکی از صاحب نظران این وادی مطرح باشد؛ گفت و گوی میارجل با او از نظرمی‌گذرد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی میارجل؛ شعر و ادبیات را در مکتب برادرش عبدالغفور کوپچی یاد گرفته است و  سال‌هاست که در شعر و ادبیات  و معرفی  فرهنگ و ادبیات زبان و بلوچی قدم های بزرگ و موثری را برداشته است.

عبدالحکیم ملازهی که به عبدالحکیم لاشاری هم شهرت دارد از شاعران و قصیده سرایان نامی زبان و ادبیات معاصر بلوچستان است که دارای هفت مجموعه شعر  است و قرار است به زودی برای چاپ آثارش اقدام کند.

این شاعر نامدار بلوچ معتقد است که زبان و ادبیات بلوچستان به مانند اقیانوسی عمیق و بزرگ است که هر چقدر در آن شناخت کنیم به عمق آن دست پیدا نخواهد کرد و همین مسئله باعث شده است که معرفی و ترویج این فرهنگ و ادبیات قرآنی نیازمند کوشش و تلاش و همت و سایر پژوهشگران و اساتید زبان و ادبیات بلوچی است .

درونمایه شعر عبدالحکیم ملازهی عشق و عرفان و مسائل عاطفی و اجتماعی است که به زبان بلوچی نوشته شده است.تیم خبری غرب بلوچستان میار جل به محل زندگی عبدالحکیم ملازهی رفته است و گفتگویی را با این شاعر نامدار بلوچ ترتیب داده است که آن را به شما تقدیم می‌کند.

 

محمدیاسین جلال‌زهی