الهه امیری که بانوی فعال حوزه سوادآموزی است می‌گوید:: تعلیم و تربیت اساس نظام فکری اسلام است و معلمان باید برای تحقق این هدف سازماندهی شوند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی میارجل؛ سوادآموزی یکی از ضرورت های جامعه برای پیشرفت و از مهم ترین مسائل آموزش و پرورش در کشور است؛ هم افزایی و همکاری دستگاه های اجرایی، توانمند سازی مربیان، ایجاد جذابیت مانند تالیف کتاب های آموزشی متناسب با نیاز هر منطقه، موثر در ریشه کن شدن بی سوادی در جامعه است، همچنین مطابق آمارها نرخ رشد با سوادی در کشور حدود هشت دهم درصد بوده که این رقم سه برابر میانگین جهانی است، در طول چهار دهه از عمر پر برکت نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران دستاوردهای خوبی در حوزه باسوادی زنان بلوچ به دست آمده است؛ به همین مناسبت با یکی از بانوان موفق حوزه سوادآموزی شهرستان چابهار را دارد، مصاحبه ای داشته ایم که در ادامه از نظرتان می گذرد. 
لطفا خودتان را معرفی کنید؟ 
الهه امیری متولد 1365، دارای تحصیلات کاردانی آموزش ابتدایی از دانشگاه تربیت معلم واحد زاهدان، کارشناسی آموزش ابتدایی از دانشگاه واحد بیرجند، فوق لیسانس آموزش و پرورش تطبیقی و بین المللی از دانشگاه علامه طباطبایی واحد تهران و مدتی نیز  در سمت رئیس اداره نهضت سوادآموزی در شهرستان مشغول خدمتگذاری به  مردمان خوب چابهاری بوده است.
از فعالیت های خودتان برای ما بگویید؟
بنده 15 سال سابقه خدمت در اداره آموزش و پرورش دارم، پس از فارغ التحصیلی از دانشگاه زاهدان در  زادگاهم در مقطع ابتدایی و متوسطه، مشغول به فعالیت شدم و به عنوان مدرس در دانشگاه های شهرستان نیکشهر نیز فعالیت داشته ام و تقریبا دو سال در شهرستان چابهار، به عنوان مدیر مدرسه ابتدایی و در حال حاضر نیز سرپرست نهضت سوادآموزی در شهرستان چابهار  مشغول هستم. 
بالاترین رشد سواد آموزی بین گروه زنان بوده یا مردان؟
قبل از پیروزی انقلاب اسلامی بین سواد زنان ومردان اختلاف 26درصدی وجودداشت که امروزه این عدبه 2.6درصدرسیده است در طول پنج سال گذشته از سال 94، حدود سه هزار نفر را در دوره های سواد آموزی  جذب کرده و آموزش داده ایم، آمار زنان سوادآموز بلوچ بیشتر از تعداد مردان بوده است.
چند دوره آموزشی در نهضت سوادآموزی وجود دارد؟
سه دوره آموزشی سواد آموزی، انتقال و دوره تحکم را برای  مرور ویادآوری وگسترش مطالب برای کسانی که قصدادامه  تحصیلی دارند  اجرا کرده ایم که دوره  انتقال سوادآموزی معادل با دوره اول ابتدایی پایه های اول تا سوم ابتدایی تلقی می شود و مخاطب آن که افراد بزرگسال بی سواد هستند با گذراندن دوره سوادآموزی موفق می شوند که از زمره بیسوادان خارج شوند و آنها در گروه سوادآموزی قرار می گیرند و دوره سوادآموزی 400 ساعت آموزشی است که به این سوادآموزان ارائه می دهیم. 
میزان با سوادی بلوچستان را چگونه ارزیابی می کنید؟
با توجه به بررسی های صورت گرفته در حال حاضر با سوادی در گروه سنی 10 تا 49 سال بالاتر است و رشد با سوادی استان در گروه سنی 10 تا 49 سال و گروه سنی شش سال به بالا، 96.7 درصد افزایش با سوادی را مشاهده می کنیم.
ازدواج هم کرده اید؟
بله، به لطف خداوند دو دختر هم  دارم و همسرم نیز بهترین همراه بنده در فعالیت های اجتماعی و منزل است. 
خانواده به  چه میزان پشتوانه شما برای رسیدن به اهداف تان بوده اند؟
از آنجایی که پدرم به شغل معلی مشغول بود و همیشه میگفت جامعه ما به افراد دلسوز و معلم نیاز دارد تا با آگاهی بخشیدن به دانش آموزان و خانواده آنها جهت اهمیت دادن به مقوله  تحصیل فرزندانشان به مردم شهر کمک کند و با توجه به راهنماییهای پدر بزرگوار با فکر کردن تصمیم بر انتخاب شغل معلمی را جهت ایجاد گامهای موثر و خدمت به مردمان عزیز اقدام نمودم و با تشویق و حمایت خانواده با ادامه تحصیل در مقطع کاردانی،کارشناس و کارشناسی ارشد مشغول به فعالیت میباشم .
چه راه کارهایی برای زنان بلوچ پیشنهاد می کنید؟
اینکه اول به عنوان یک زن بلوچ وظایف اصلی خود ( فرزند و شوهرداری) را فراموش نکنند و حتما کتاب مطالعه کنند و همیشه با باور قلبی همپای مردان، در جامعه گام استوار بردارند، زنان بلوچ نام آوران تاریخ بلوچستان بوده اند و هستند. 
حرف آخرتان برای جامعه بلوچستان چیست؟
برای بار دیگر از جامعه بلوچستان می خواهم که حتما کتاب بخوانند و همچنین آرزوی موفقیت و سربلندی از ایزد منان برای پایگاه اطلاع رسانی میارجل و دست اندرکاران آن مجموعه که همیشه سعی در مطرح کردن بانوان و جوانان بلوچستا  دارند تشکر می کنم.