معین‌الدین سعیدی، نماینده چابهار درباره طرح تفکیک سیستان‌وبلوچستان به ۴ استان ایرادهایی اساسی را وارد می داند.

پایگاه اطلاع رسانی میارجل: با جدی تر شدن طرح تقسیم استان سیستان و بلوچستان، نوع واکنش‌های فعالین و نخبگان بلوچستان درباره این طرح قابل توجه بوده است. پایگاه اطلاع رسانی میارجل در سلسله گزارش های تلاش می کند که به دلایل مخالفت و یا موافقت فعالین و چهره های سیاسی و فرهنگی بلوچ با طرح تقسیم سیستان و بلوچستان بپردازد تا در فضای تضارب اندیشه‌های درون بلوچستانی، بیشتر ابعاد این طرح برای عموم مردم آشکار شود.

در این میان، معین‌الدین سعیدی، نماینده چابهار درباره طرح تفکیک سیستان‌وبلوچستان به ۴ استان ایرادهایی اساسی را وارد می داند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی میارجل، مطالب ذیل بخش های از آخرین مواضع نماینده مردم چابهار درباره تقسیم استان است، که از نظر می گذرانید:

*نظر نمایندگان برآیندی از خواست و اراده مردم خواهد بود. باتوجه به حساسیت بسیار بالای این مساله، هر اقدامی درباره آن باید با کار کارشناسی بسیار دقیق صورت گیرد. قابل‌انکار نیست که استان سیستان‌وبلوچستان، استانی بسیار پهناور است؛ از این رو بسیاری معتقدند که در چنین شرایطی نظارت بر این استان دشوار خواهد بود و به همین دلیل اقدام به تدوین طرحی برای تفکیک سیستان‌وبلوچستان به ۴ استان کردند. آنان معتقدند که در صورت کوچک شدن این استان، نظارت بر آن به مراتب ساده‌تر خواهد بود. اما همزمان بخش قابل‌توجهی از مردم، نگاه مثبتی به طرح نداشته، بلکه آن را موجب تضعیف پیوندهای تاریخی بین مردم می‌دانند.

*طرح تقسیم استان موضوع بسیار حساسی است اما جامعه استان برآوردی از منافع و مضرات آن ندارد. این طرح به عقیده من نیازمند کار کارشناسی بسیار دقیقی است و برای موفق بودن چاره‌ای ندارد، جز در نظر گرفتن بحث‌های هویتی و فرهنگی موجود در استان سیستان‌وبلوچستان. این طرح در درجه اول نیازمند اجماع قاطبه مردم، نخبگان، دانشگاهیان، علما و چهره‌های دارای نفوذ در استان سیستان‌وبلوچستان است اما واقعیت آن است که تا این لحظه چنین اقدام کارشناسی درباره این طرح صورت نگرفته است. در درجه دوم نیز باید به نوع نگاه دولت به این طرح دقت شود. اخیرا و در جلسه‌ای که با مسوولان وزارت کشور داشتم، آنان به صراحت اعلام کردند که طرح تفکیک استان سیستان‌وبلوچستان دارای بار مالی و مشمول ماده ۷۵ فانون اساسی است؛ لذا دولت نیز با اجرای آن در شرایط فعلی کشور مخالف است.

*تجربه تقسیم استان در خراسان تجربه موفقی بود اما سناریوی استان سیستان‌وبلوچستان اساسا متفاوت است. متغیرهای تاثیرگذار در موفقیت یا عدم موفقیت طرح، متفاوت و پیچیده است. چنین طرحی صرفا زمانی می‌تواند موفق باشد که ملاحظات فرهنگی، اجتماعی و هویتی را مورد توجه قرار دهد. درباره این طرح نیز نیازمند کار و اقدامات کارشناسی بسیار دقیقی هستیم تا هزینه و فایده این اقدام مشخص شود ولی واقعیت آن است که برای توسعه در درجه اول نیازمند تغییر نگاه‌ها به استان سیستان‌وبلوچستان هستیم. طول ۴۰ سال گذشته باوجود آنکه خدمات درخشانی به مردم این استان ارایه شده، ولی به تعبیر رهبر انقلاب راه‌های نرفته به‌مراتب بیشتر از راه‌های رفته است. نباید در بحث جهت‌گیری‌های بودجه سنواتی و قانون هفتم توسعه شاهد تبعیض مثبت در قبال سیستان‌وبلوچستان باشیم تا این استان بیشتر در مسیر توسعه حرکت کند.

*برای بهبود وضعیت نظارتی نیز می‌توانیم اقدام به استقرار ادارات کل در جنوب استان کنیم. امروز در سیستان‌وبلوچستان بیشترین سدها در حوزه انتخابیه بنده مستقر است و همین مساله از لزوم استقرار ادارات‌ کل مرتبط با آن در این منطقه حکایت می‌کند. با استقرار ادارات کل در جنوب استان، کشاورز اهل زرآباد دیگر نیاز به طی مسافتی ۱۰۰۰ کیلومتری تا مرکز استان نخواهد داشت. به عقیده من به‌جای طرح موضوعی چون تفکیک که هنوز کار کارشناسی در مورد آن صورت نگرفته، باید در این مسیر اقدام کنیم. ناگفته نماند که ما نماینده مردم هستیم و نظرات‌مان، برآیند نظرات و مطالبات آنان خواهد بود.

*بعضی معتقدند امکان توسعه باتوجه به وسعت و پراکندگی استان، بسیار کم است. بسیاری مخالف این نگاه بوده و معتقدند تقسیم استان، مشکلی را حل نکرده، بلکه موجب فاصله گرفتن مردم از یکدیگر می‌شود. اما تا این لحظه کار کارشناسی مبتنی بر پارامترهای تقسیمات کشوری و با در نظر گرفتن جوانب فرهنگی و اجتماعی صورت نگرفته است. جالب است بدانید طرح تفکیک استان حتی در مجمع نمایندگان استان هم طرح نشده و دوستان از جزییات آن بی‌اطلاع هستند. واقعیت آن است که ما در استان سیستان‌وبلوچستان قرن‌ها بدون هیچ تنشی - چه به‌ لحاظ قومی و چه مذهبی- زندگی کرده‌ایم و مرزبانان شایسته‌ای برای نظام اسلامی بوده‌ایم. طرح‌های اینچنینی برای آنکه موفق باشند، باید تمام حساسیت‌ها و مولفه‌های فرهنگی و قومی و مذهبی را درنظر بگیرند؛ بنابراین تا زمانی که این اتفاق رخ نداده باشد، چنین طرحی در اولویت مجلس قرار نخواهد گرفت.

*لازم به ذکر است که انتشار یادداشت ها و گفتگو ها در پایگاه میارجل به منزله تایید آن نیست و این پایگاه خبری تلاش می‌کند که در موضوع تقسیم استان، گفتگوهای بلوچی- بلوچی شکل گرفته تا ابعاد این طرح برای افکار عمومی مردم بلوچستان بیشتر تبیین شده و زمینه ای برای ایجاد اجماع و تصمیم واحد نخبگان و فعالین بلوچ فرآهم شود.