وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه زمینه برای سرعت بخشیدن به طرح راه آهن چابهار - زاهدان فراهم شده است گفت: از رهبر معظم انقلاب و دولت تشکر می‌کنیم که دستور دادند بودجه موردنیاز برای این طرح از صندوق توسعه ملی تامین شود و هم‌اینک با پشتوانه قوی مالی این پروژه را شتاب خواهیم داد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی میارجل، محمد اسلامی در حاشیه سفر به زاهدان در گفت‌وگو با خبرنگار ایرنا گفت: از شمال تا جنوب سیستان و بلوچستان تبدیل به یک کارگاه ساخت و ساز بزرگ شده است که طرح‌های عظیمی مانند راه آهن، راهسازی، مسکن، توسعه بندر شهید بهشتی و توسعه فرودگاهی را در بر دارد.

وی هدف از سفر به سیستان و بلوچستان را سرکشی از طرح‌های عمرانی در دست ساخت در حوزه وزارت راه و شهرسازی در این استان عنوان کرد.

وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه در این سفر فرودگاه جدید چابهار را پایه‌گذاری خواهیم کرد، ادامه داد: توسعه محور شرق برای ما اهمیت بسیاری دارد و سعی می‌کنیم این کریدور را به صورت همه جانبه فعال کنیم.

وی خاطر نشان کرد: از ماه‌­های گذشته سعی کرده‌­ایم حجم فعالیت بندر شهید بهشتی چابهار را توسعه دهیم و کشتی‌های بخشی از کالاهای اساسیکه به شرق کشور مربوط می‌شد را روانه این بندر کردیم که اثربخشی آن را هم‌اینک مشاهده می­‌کنیم.

اسلامی تصریح کرد: ۲ موافقت برای تامین مالی برای اتصال راه آهن زاهدان به بیرجند انجام شده که قرارداد اتصال بیرجند به شبکه سراسری راه آهن با بخش خصوصی منعقد شده است.

وی ادامه داد: همچنین برای بخش راه آهن بیرجند به زاهدان در حال انجام مذاکره هستیم و امیدواریم با این کار توسعه محور شرق که آرزوی همه ما بوده است زودتر محقق شود.

وزیر راه و شهرسازی به توسعه سواحل مکران اشاره کرد و گفت: در این سفر شهر جدید تیس را افتتاح می‌کنیم تا زیرساخت‌های توسعه در این منطقه قوی‌تر شود.

وی ادامه داد: مصمم هستیم جاده‌های اصلی در شمال و جنوب سیستان و بلوچستان را به شبکه بزرگراهی متصل کنیم و به طور مثال در محور زاهدان - خاش هم‌اینک پیمانکار برای ساخت باند دوم در حال فعالیت است.

اسلامی اظهار داشت: هم‌اینک جاده‌های دوطرفه و یک بانده سیستان و بلوچستان مانند جاده زاهدان - خاش بارترافیکی زیادی ندارند اما به دلیل بی‌احتیاطی میزان تصادفات در آنها بسیار زیاد است.

به گفته مدیرکل روابط عمومی استانداری سیستان و بلوچستان، وزیر راه و شهرسازی در سفر سه روزه به این استان با نماینده ولی فقیه در استان دیدار خواهد کرد.

جواد سالارزهی بازدید از راه آهن و محور ترانزیتی زاهدان - چابهار، کنلگ زنی شهر جدید تیس و فرودگاه چابهار، بازدید از حاشیه این شهر اقیانویسی و ساختمان شهر جدید تیس را از برنامه مهم سفر روز پنجشنبه وزیر راه و شهرسازی به این استان ذکر کرد.

وی افزود: همچنین شرکت در نشست شورای هماهنگی حمل و نقل سیستان و بلوچستان در چابهار، کلنگ زنی بزرگراه درب شرقی سه راهی رمین، باند دوم محور چابهار به پلیس راه کنارک و بازدید از بندر شهید بهشتی از دیگر برنامه‌های روز جمعه وزیر راه و شهر سازی به جنوب این استان است.

مدیرکل روابط عمومی استانداری سیستان و بلوچستان گفت: مدیرعامل شرکت ساخت و توسعه زیربناهای حمل و نقل کشور، رئیس سازمان راهداری و حمل و نقل جاده‌ای کشور، مدیر عامل شرکت عمران شهرهای جدید، مدیرعامل شرکت بازآفرینی شهری کشور و معاون شهری بنیاد مسکن انقلاب اسلامی، اسلامی را در این سفر سه روزه به این استان همراهی می‌کنند.