معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی زاهدان با اشاره به گزارش‌های منتشر شده از گزش عنکبوت بیوه سیاه در برخی نقاط استان گفت: مردم سیستان و بلوچستان مراقب بند پایان زهرآگین مانند عنکبوت بیوه سیاه باشند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی میارجل، سید مهدی طباطبایی اظهار داشت: سیستان و بلوچستان به همراه برخی دیگر از استان‌های کشور خاستگاه بندپایان زهری از جمله گونه‌هایی از عنکبوت بیوه سیاه به شمار می‌رود و این نوع عنکبوت را می‌توان با رنگ سیاه و براق و نیز نوار قرمز برپشت شکم از سایر عنکبوت‌ها متمایز کرد.

وی افزود: اگرچه سمیت زهر این عنکبوت‌ها بالاست اما به دلیل میزان اندک سم تزریقی، کشندگی مصدومان بالا نیست.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی زاهدان با بیان اینکه سم عنکبوت بیوه سیاه سم عصبی (Neurotoxin) است، گفت: محل گزش این عنکبوت بسیار دردناک بوده و سیستم عصبی فرد را گرفتار می کند.

وی با تاکید بر کنترل برخی وسایل و ظروف که از محیط بیرون و یا داخل حیاط به فضای داخلی خانه ها وارد می شود، تصریح کرد: بهتر است زیر کپسول های گاز، داخل جعبه های میوه، کارتن ها و موارد مشابه قبل از ورود به خانه از نظر وجود عنکبوت یا سایر بندپایان زهری مورد بررسی قرار گیرد.

طباطبایی از مردم خواست در صورت گزش توسط بندپایان سریعا به اورژانس بیمارستان مراجعه کنند و در صورت مشاهده این گونه از عنکبوت‌ها مراتب را به شماره تلفن 33229097 مرکز بهداشت زاهدان و یا مرکز بهداشت محل سکونت خود اعلام کنند.