مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی سیستان و بلوچستان گفت: راه‌اندازی کمپین گردشگری «سیستان را ببینیم و بلوچستان را بشنویم» براساس آمار بدست آمده از مکان‌های اقامتی و ناوگان حمل ونقل زمینی و هوایی، سبب رشد گردشگری این استان شده است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی میارجل، علیرضا جلالزایی در نشست خبری با اصحاب رسانه در زاهدان اظهار داشت: کمپین گردشگری برای نخستین بار با شعار سیستان را ببینیم و بلوچستان را بشنویم در استان راه‌اندازی شد و تاکنون در پنج استان کشور شامل یزد، خراسان شمالی، اصفهان، تهران و قزوین کار خود را آغاز کرده که با استقبال بی‌نظیری روبرو شده است.

وی گفت: براساس آمار بدست آمده از ظرفیت هتل‌های سیستان و بلوچستان، حمل و نقل و پایانه‌های استان، فرودگاه‌ها و غیره حضور گردشگران پس از راه‌اندازی این کمپین‌ها در استان رشد خوبی داشته است.

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی سیستان و بلوچستان افزود: با رایزنی‌های خوبی که صورت گرفته بود، برای اولین بار در کشور روز جهانی جهانگردی ۶ مهرماه سالجاری در سیستان و بلوچستان برگزار و با بازخوردهای خوبی روبرو شد که این امر نشان‌دهنده نگاه ویژه به این استان است.

وی بیان کرد: همچنین از ۷۶۰ رویدادی که از سوی معاونین گردشگری ۳۱ استان کشور به معاونت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی وزارتخانه ارسال شد، هفت رویداد در تقویم گردشگری ثبت که یک رویداد از این استان با عنوان اولین همایش فرهنگ ساحل‌نشینان کشور در چابهار ثبت شد.

جلالزایی گفت: سال ۹۹ اولین اجلاس وزرای گردشگری کشورهای حاشیه اقیانوس هند در چابهار برگزار خواهد شد که این اجلاس دستاوردهای زیادی بهمراه خواهد داشت.

وی افزود: هدف این اجلاس گردشگری و تجاری است و مهمترین آیتم آن مراودات اجتماعی است که فرهنگ کشورهای حاشیه اقیانوس هند را بهم معرفی کند.

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی سیستان و بلوچستان ادامه داد: ایران با یک سوم جمعیت دنیا از طریق حاشیه اقیانوس هند هم‌ مرز است و این استان مبدا ورودی بسیاری از گردشگرانی است که قصد دارند وارد کشور شوند که این امر ظرفیت‌های خوبی را در سیستان و بلوچستان ایجاد خواهد کرد.

وی اظهار داشت: علاوه بر این برگزاری اجلاس وزرای گردشگری کشورهای حاشیه اقیانوس هند در چابهار باعث معرفی جاذبه‌های خاص سیستان و بلوچستان به عنوان تنها بندر اقیانوسی کشور به دنیا خواهد شد.

وی همچنین در ارتباط با ماشین‌هایی که به طور غیرقانونی سوخت جابجا می‌کنند، گفت: میراث فرهنگی استان طرحی را ارائه کرد که براساس آن کسانیکه کار جابجایی سوخت به صورت غیرمجاز انجام می‌دهند بتوانند مجوز موقت بوم‌گردی دریافت کنند و بر مبنای آن مجوز سوخت نیز خواهند گرفت که با این طرح نگاه‌ها تغییر کرده و مجوز سوخت به صورت قانونمند به میزان حضوری که گردشگر وارد استان کنند، دریافت می‌شود.

وی ادامه داد: با این طرح علاوه بر کاهش تصادفات تبدیل مجوز موقت به دائم نیز اتفاق خواهد افتاد که استقبالی در این زمینه صورت نگرفت.

معاون گردشگری اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی سیستان و بلوچستان نیز در این نشست بیان کرد: تصویر ذهنی که در نگاه مردم سال‌ها نسبت به این استان نقش بسته بود با کمک رسانه‌ها تغییر کرد و امروز با تمام تلاش‌های صورت گرفته توانسته‌ایم تنها ۲۰ درصد جاذبه‌های سیستان و بلوچستان را معرفی کنیم و ۸۰ درصد آن باقیمانده است که باید با تمام توان در این زمینه تلاش کرد.

مجتبی میرحسینی گفت: باید فانوس گردشگری دریایی را در ایران روشن کنیم زیرا این مهم کمک زیادی به گردشگری و معرفی کشور خواهد کرد.

وی افزود: ظرفیت حاشیه اقیانوس هند کمک می‌کند تا با بخش مهمی از دنیا آشنا شویم و امروز چاره‌ای نداریم جز اینکه ایران جدید را با استفاده از سواحل مکران بسازیم.

معاون گردشگری اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی سیستان و بلوچستان ادامه داد: در سال ۱۴۰۰ بهترین گردشگری این استان را خواهیم ساخت.

معاون سرمایه‌گذاری اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی سیستان و بلوچستان نیز درادامه این جلسه اظهار داشت: در طول سال ۳۰ تا ۳۵ موافقت اصولی برای تاسیسات گردشگری در استان صادر می‌شود و اخیرا کسانی که قصد ورود به این حوزه را دارند باید اقلیت سنجی شوند.

آریا نارویی گفت: از سال گذشته تاکنون ۵۴ پروژه در حجم سرمایه‌گذاری ۷۴۷ میلیارد تومان در کل استان اجرایی شده که عمدتا مربوط به سیستان، زاهدان و چابهار است.

وی افزود: در حوزه چابهار به هیچ وجه مشکل سرمایه‌گذار نداریم.

معاون میراث فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی سیستان و بلوچستان نیز در این جلسه بیان کرد: تا پایان سالجاری چندین کتاب در حوزه میراث فرهنگی به نویسندگی دکتر سجادی رونمایی خواهد شد.

مهدی ارباب‌نیا گفت: هجدهمین فصل حفاری شهرسوخته با همکاری دانشگاه سالنتو ایتالیا در حال برگزاری است و پرونده آسبادها به عنوان چهارمین اثر استان در حال پیگیری ثبت جهانی است.

وی افزود: تاکنون ۹ اثر ناملموس از سیستان و بلوچستان ثبت ملی شده و از سال ۹۸ تاکنون سه اثر طبیعی به ثبت ملی رسیده و ۲ اثر دیگر نیز در دست اقدام است.

معاون میراث فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی سیستان و بلوچستان اظهار داشت: در حوزه غیرمنقول نیز چهار اثر برای دفاع داریم و پرونده ۲ پل در استان نیز برای ثبت در آثار ملی دفاع خواهند شد.