وزیر بنادر و‌کشتیرانی هند با تاکید بر اینکه دولت هند متعهد به توسعه و تجهیز بندر چابهار است، اعلام کرد: هند به تلاش های خود برای تبدیل بندر چابهار به یک قطب منطقه ای و بین المللی در حوزه ترانزیت ادامه خواهد داد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی میارجل؛ سارباناندا سونوال پس از بازدید از بندر چابهار در جمع خبرنگاران چابهار اظهار داشت: از طرف دولت هند از مهمان نوازی گرم‌تان تشکر می کنم و باید بگویم روابط تاریخی و فرهنگی ایران و هند همواره بین دو کشور وجود داشته و تا به امروز نیز ادامه پیدا کرده  و این همکاری ها بستر مناسبی برای توسعه همکاری های دو جانبه بین ایران و هند است.

وی با تاکید بر تعهد دولت هند در راستای توسعه و ‌تجهیز بندر چابهار، عنوان کرد: عزم مشترک دو کشور برای توسعه همکاری ها در سال ۲۰۱۶ و در سفر نخست وزیر هند به ایران موجب شروع همکاری دو جانبه مد نظر قرار گرفت.

وزیر بنادر، کشتیرانی و آبراه های هند بیان کرد: افزایش فعالیت ها در بندر چابهار، فضای جدیدی را برای توسعه این بندر رقم خواهد زد.

سونوال با بیان اینکه چابهار یک دروازه ترانزیتی است و نقش ویژه ای در کریدور شمال جنوب دارد، گفت: بندر چابهار زمان و مسیر حمل کالا را برای کشورهای آسیای میانه، جنوب آسیا و آسیای مرکزی کوتاه می کند.
وی با بیان اینکه هند چند اقدام را برای توسعه حجم کالا به چابهار به ویژه از طریق کشورهای ژاپن، کره جنوبی و کشورهای آسیای میانه انجام داده است، اظهار داشت: در این راستا برنامه روز چابهار را نیز در بمبئی برگزار کردیم و میزبان هیات هایی از ایران و آسیای میانه بودیم.

وزیر بنادر، کشتیرانی و آبراه های هند با اشاره به اینکه هند به تلاش های خود برای تبدیل بندر چابهار به یک قطب منطقه ای و بین المللی در حوزه ترانزیت ادامه خواهد داد، عنوان کرد: مطمئن هستم با همکاری سایر مجموعه ها از جمله گمرک، منطقه آزاد چابهار و... از پتانسیل بندر چابهار به طور کامل استفاده و آن را بالفعل کنیم.

سونوال افزود: از سازمان بنادر و دریانوردی، گمرک، استانداری سیستان و بلوچستان، منطقه آزاد چابهار و بندر چابهار به دلیل انجام همکاری با دولت هند تشکر می کنیم و مطمئن هستیم به تعهد مشترک خود برای تحقق بخشیدن به دیدگاه رهبران خود ادامه خواهیم داد.

 وی با بیان اینکه بازدید میدانی صورت گرفته نشان دهنده تعهد دولت هند در توسعه بندر چابهار است، تاکید کرد: برای انجام اقدامات عملی مطرح شده و افزایش ترافیک بندر پیشنهاد می کنم کمیته مشترک فنی بین ۲ کشور ایجاد تا چالش ها و مسائل پیش آمده پیگیری و حل شود و فرآیند فعالیت‌ها را تسریع و بندر چابهار را به یکی از مهم ترین بنادر جهان تبدیل خواهد شد.

 

منصور کریمدادی