محمد بلوچزهی متن و ویدیوی زیر را در اینستاگرام به اشتراک گذاشته است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی میارجل؛
محمد درویش فعال محیط زیست در گفتگویی‌‌‌ با برنامه «برسد به دست فردا»شبکه چهار در اظهاراتی تعجب برانگیز از استخدام شکارچی توسط مردم بلوچ‌ برای کشتار خرس سیاه بلوچی البته در گذشته خبر داده و گفته این اقدام به منظور جلوگیری از زوال درختچه داز که تغذیه خرس است ‌و اقتصاد مردم بلوچستان نیز بر پایه همین درختچه شکل می گیرد، بوده.
همچنین ایشان افزوده : با تلاش فعالانی چون شادروان فهیمی مستند ساز و فعال محیط زیست این تعارض میان مردم و خرس سیاه بلوچی که بومیان به آن «مم» می گویند رفع شده.
ابتدا باید عرض شود جناب درویش را سال هاست می شناسم یعنی درست از زمانی که با ایشان برای حضورش به همراه خانم دکتر معصومه ابتکار رئیس وقت سازمان محیط زیست در مراسم رونمایی از المان خرس سیاه بلوچی روستای داروکان درخواست کردم.
از آن زمان همواره پیگیر فعالیت های ارزشمند جناب درویش هستم و در دلسوزی ایشان نسبت به محیط زیست هیچ شک و شبهه ای وارد نیست.
اما باید روشن نمود که از گذشته تاکنون هیچ تعارضی بین خرس سیاه بلوچی و بومیان بلوچستان نبوده و همه می دانیم یکی از مهم ترین عوامل انقراض «مم» یا خرس سیاه بلوچی نه شکار بلکه از بین رفتن منابع تغذیه ای این خرس در خشکسالی های هفت ساله دهه ۸۰ بود.
همچنین مردم بلوچ به درستی آگاهند که پراکنش درختچه داز چنان وسیع و گسترده و انبوه است که نه تنها با تغذیه این تعداد اندک و انگشت شمار خرس بلکه حتی قرن هاست داز را سایر وحوش و حیوانات اهلی تغذیه می کنند بدون اینکه ذره ای از حجم گسترده این پوشش گیاهی کم شود…
لازم است باید تصحیح کرد که تغذیه «مم» متنوع است و متناسب با فصل متغیر، یعنی سوای میوه درختچه داز یا نخل وحشی، میوه کنار و درخت خرما و… نیز از مهم ترین منابع تغذیه ای این حیوان در خطر انقراض است و در خشکسالی های طولانی مدت زمانی که تغذیه در طبیعت یافته نشده خرس ها خرما و سایر محصولات کشاورزان را تغذیه نموده اند بودن اینکه از طرف مردم بلوچ مورد گزند و آسیب قرار گیرند.
ای کاش قبل از بیان این اظهارات در تلویزیون که مایه تعجب بومیان بلوچستان شد و فعالان محیط زیستی آشنا به جغرافیای این سامان؛ جناب درویش اندکی بیشتر تحقیق می کرد تا گفتگویش اینگونه واکنش بر نمی انگیخت و حساسیت در پی نمی داشت!