روز جاری اهالی رسانه چابهار با جواد سپاهی فرماندار شهرستان گفت و گو کردند که ماحصل این گفت و گو از نظر مخاطبان گرامی میارجل می گذرد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی میارجل؛ اهالی رسانه شهرستان چابهار امروز با فرماندار تازه واردشان نشست خبری داشتند، جواد سپاهی که از ورود او به چابهار نزدیک به دو ماه می گذرد، ابتدا در این نشست درباره موضوع فرودگاه بین المللی چابهار توضیح داد و گفت: این فرودگاه از ضروریات منطقه آزاد است اگرچه هنوز برای ارتش جمهوری اسلامی ایران قابل قبول نیست که بهترین جانمایی برای فرودگاه همان جای قبلی است با این حال بهترین جانمایی همان بوده است.

وی ادامه داد: همین یک ماه پیش نیز با نیروهای مسلح جلسه ای در تهران داشتیم و در آنجا نیز رئیس ستاد کل نیروهای مسلح خودشان موضوع را پذیرفتند اما گفتند باید خواسته های ارتش نیز مرتفع بشود که مرتفع کردن آنها سخت است و از این بابت هنوز پیگیر هستیم؛ به هر حال باید توجه داشته باشیم اگر یک خارجی بخواهد به منطقه آزاد چابهار بیاید باید از یک سری امورات گذرنامه ای اش معاف باشد و این مستلزم داشتن یک فرودگاه مستقل برای منطقه آزاد است.

معاون استاندار سیستان و بلوچستان درباره عدم نظارت بر قیمت ها در چابهار افزود: از همان روز اول ورودمان متوجه این معضل بزرگ شدیم، واقعیت امر این است که اینجا قیمت های اقلامی مانند مواد غذایی با قیمت های سایر مناطق ایران تفاوت دارد و در واقع بیشتر فروشگاه ها اقلام را گران می فروختند، معضل اصلی تر نیز این است که اینجا تعزیرات نداریم و نیاز است که برای تخلفات گرانفروشی حتما یک قاضی تعزیرات مستقل داشته باشیم.

وی افزود: مسئول استانی را به اینجا آوردیم و وضعیت را دیدند، هم اکنون 600 پرونده داریم که باید رسیدگی شود و با قول های مساعدی که داده شده است این مشکل به زودی بر طرف خواهد شد و با این حال نظارت های شدید ما بر قیمت ها جریان دارد و تذکراتی هم به فروشگاه ها داده ایم که فروشگاه های بزرگ پذیرفته اند اما برخی فروشگاه های کوچک مواردی را همچنان رعایت نمی کنند که با نانوایی ها نیز برخوردهای جدی در این زمینه داشته ایم.

سپاهی درباره شهرداری چابهار نیز توضیح داد: حقیقتش را بخواهید در چابهار شهردار داریم اما شهرداری نداریم، شهرداری یعنی برخورداری از یک سری سازمان های وابسته به شهرداری که چنین مواردی را در چابهار نمی بینیم، مثلاً مبلمان شهری، تاکسیرانی، قبرستان ها و ... که به همین دلیل باید گفت اینجا شهرداری وجود ندارد و تا وقتی که شهردار متکی به نفع نباشد اتفاق خوبی در شهر رخ نخواهد داد.

وی در ادامه اظهار داشت: در واقع از گذشته در چابهار رسم شهرداری ها بر فروش زمین و درآمدزایی از این طریق بوده است به همین دلیل نیز شهرداری چابهار ضعیف است با این حال ما به عزیزان مسئول در این حوزه تأکید کرده ایم که باید کارهای اساسی را انجام بدهند و ان شاءالله به زودی در شهر نیز شاهد تغییرات چشمگیری خواهیم بود.

فرماندار چابهار در ادامه گفت: متأسفانه ما از هر معضلی که بخواهیم در چابهار صحبت کنیم باید از یک زیرساخت اساسی هم صحبت کنیم، درست است که چابهار زیرساخت های اساسی مانند آب و برق و امثالهمش ضعیف است اما زیرساختی به نام فرهنگ نیز اینجا بسیار ضعیف است، مردم اینجا خودشان نیز باید توجه داشته باشند شهردار انتخاب من نیست، شوراها شهردار را انتخاب می کنند و به شوراها نیز مردم اینجا رای می دهند در نتیجه باید مردم برای مثال در رای دادن توجه به صلاحیت افراد داشته باشند.

وی افزود: متأسفانه حتی اینجا فرهنگ تذکر دادن هم نداریم، فردی می گوید همسایه من فاضلابش را در کوچه رها می کند و رویم نمی شود از او شکایت کنم پس بیایید با او برخورد کنید، آیا نباید این فرد به همسایه اش تذکر بدهد؟ اینجا گران فروشی است قبول اما چرا ما باید بدون توجه به قیمت های درج شده روی کالا خرید کنیم، به نظرم در حوزه فرهنگ سازی نیز باید در اینجا یک کار اساسی انجام بشود و مردم به خیلی از موارد با دید اینکه خودشان هم مسئول هستند توجه داشته باشند.

سپاهی درباره بلاتکلیف بودن تعدادی از معاونانش نیز توضیح داد: متأسفانه معاون عمرانی فرمانداری از قبل از ما انتخاب نشده بود و وقتی هم که ما آمدیم چند نفری را پیشنهاد دادیم که هنوز موافقتی حاصل نشده است، معاون برنامه ریزی نیز به زودی از ما خداحافظی خواهد کرد و به جای او باید کس دیگری را جایگزین کنیم و فعلاً فقط معاون سیاسی مان را داریم که کوروش محمدی هستند، در واقع روند معرفی نیز یک نفر یک نفر است که همین کار را سخت تر کرده است و اگر مثلا می شد یکباره ما ده نفر را انتخاب کنیم شاید خیلی زودتر از اینها همه معاونان مان سر جایشان بودند. 

وی ادامه داد: در حوزه گردشگری نیز اینجا با وجود ظرفیت های فراوانش مغفول مانده است و عجیب تر اینکه بدون هیچگونه تبلیغی نوروز امسال بیش از یک میلیون مسافر داشتیم و با شرمندگی تمام باید بگویم در چنین شرایطی حتی اینجا یک بومگردی هم نداریم! یعنی چابهار حتی یک بومگردی هم ندارد و این همه ظرفیت در حوزه گردشگری دارد که به همین دلیل سعی و تلاش هایمان را روی این مسئله نیز گذاشته ایم تا در حوزه گردشگری نیز پیشرفت شایانی داشته باشیم و به مدیر کل این حوزه نیز تأکید کرده ایم باید امسال 100 بومگردی به منطقه اضافه کند. 

فرماندار چابهار درباره بیمارستان امام علی چابهار نیز گفت: متأسفانه در حوزه بهداشت نیز یک بیمارستان کاملاً شکستنی داریم که نه تنها شهر بلکه چندین شهرستان را پوشش می دهد، واقعاً وقتی که اسم بیمارستان می آید ما نیز تن و بدن مان می لرزد که یک موقع اتفاق بدی در حوزه بهداشت و درمان نیفتد، همانطور که سال گذشته برای مثال 16 مادر باردار را از دست دادیم و با این حال امسال خدا را شکر فعلاً هیچ مادر بارداری را از دست نداده ایم.

وی توضیح داد: با این حال بر کمبودها واقف هستیم و واقعاً این بیمارستان در حد مردم چابهار نیست، باید بیمارستان 540 تختخوابی به زودی شروع به کار کند و با این وضعیت ما نیز اجازه نخواهیم داد که اوضاع پیش برود، در ضمن باید توجه داشت که کارهای خوبی در حال انجام است و هم دانشگاه علوم پزشکی و هم عوامل مربوطه دیگر پای کار هستند تا اتفاقات خوبی برای مردم رقم زده بشود که این نیز البته  مستلزم این است که به زودی دانشگاه علوم پزشکی چابهار مستقل بشود.

سپاهی در ادامه اظهار داشت: با مدیران ناکارآمد نیز تعارفی نداریم، همه شان نیز انسان های خوب و شریفی هستند اما باید با برنامه دولت پیش بروند و برنامه در اینجا توسعه است اما با مدیران ناکارآمد به چنین هدفی نخواهیم رسید و به همین دلیل همانطور که تا به الان با دو سه نفر از مدیران خداحافظی کرده ایم، در صورت ثابت شدن ناکارآمدی شان، با بقیه نیز خداحافظی خواهیم کرد و اینطور نیست که با آنها کنار بیاییم بلکه اینجا مدیرانی نیاز دارد که بتوانند کار مردم را به بهترین نحو انجام دهند.

وی در انتها از همه ادارات نیز  خواست پاسخگوی مردم و رسانه ها باشند و تصریح کرد: به همه ادارات در همه جلسات شورای اداری تأکید می کنم جوابگوی مردم باشند و از همه ظرفیت رسانه ها نیز استفاده تمام را ببرند تا مردم از طریق رسانه ها در جریان اقدامات خوب و ارزشمند آنها قرار بگیرند.

خبرنگار: حنیفه دهقانی