این یادداشت را ابو نیمای بلوچستان در مذمت به کارگیری لباس زنانه بلوچی در فیلم »ساخت ایران» 3 نوشته است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی میارجل؛ محسن دامنی ملقب به ابونیمای بلوچستان نوشته است: 

چند روزی است در شبکه های اجتماعی کلیپی از سریال " ساخت ایران ۳" در حال انتشار است که لباس زنانه بلوچی در آن به عنوان ابزاری برای قاچاق مواد مخدر معرفی می شود، نه لباسی که نماد میارجلی، هنر سوزن دوزی، رشادت، وفاداری و میهن پرستی است. حالا سوالی که نگارنده این یادداشت از دست اندرکاران این فیلم دارد این است جناب کارگردان بهتر نبود جنابعالی پیش از اقدام به ساخت چنین سریالی و نشان دادن لباس زنانه بلوچی به عنوان لباس مردمانی قاچاقچی در آن؛ شخصأ به استان سیستان و بلوچستان مسافرت می کردید تا از نزدیک ببینید لباس زنانه بلوچی انعکاسی از چه واقعیتی است؟ آیا واقعأ وسیله ای است برای جابجایی مواد مخدر یا نه جلوه ای است از هنر بی نظیر سوزن دوزی شیرزنان این کهن دیار؟  
جناب کارگردان، سالهاست قوم وطن پرست و باوفای بلوچ مورد بی مهری قرار گرفته است و لباس شان که یکی از فاکتورهای مهم هویتی آنهاست به عنوان لباس آدم هایی شرور و قاچاقچی در رسانه ها بازنمایی شده و در این راستا تا جایی جلو رفته اند که وقتی هموطنانی برای اولین بار به بلوچستان مسافرت کرده اند به صراحت گفته اند همه آن چیز هایی که در ارتباط با شما قبل از مسافرت شنیده بودیم با آنچه الان داریم لمس می کنیم زمین تا آسمان فرق دارد! بلکه بر عکس، شما بلوچ ها در عین فقر و محرومیت، انسان هایی مهمان نواز، باشرافت و مرز دارانی غیور و با وفا هستید که توانسته اید در طول سده های ماضی با جان و دل از تمامیت ارضی ایران عزیز دفاع کنید و به سهم خویش برای خوشنامی مام میهن بدرخشید!
جناب کارگردان درد  اینجاست چرا لباس بلوچی، صرفأ به عنوان لباس قاچاقچی در فیلم و سریال به نمایش گذاشته می شود؟ چرا این لباس در قالب چنین سریالی و دیگر سریال ها به عنوان لباس آدم هایی که در دره نالک(یکی از مناطق بلوچستان است) توانسته بودند پوزه انگلیسی های متجاوز را به خاک بمالند به نمایش گذاشته نمی شود؟ چرا لباس زن بلوچ، به عنوان لباسی اصیل، زیبا و بی نظیر که جلوه ای از هنرنمایی شیرزنان این کهن دیار است خصوصأ در عصر جهانی شدن که تقریبأ لباس همگان شبیه هم شده است، در قالب فیلم به نمایش گذاشته نمی شود؟ که این مردمان همچنان فرهنگ اصیل خویش را از گزند هر تهاجمی حفظ نموده اند و در فرهنگ های وارداتی غربی مضمحل نشده اند؟ 
چرا چنین لباسی به عنوان نمادی از مردمانی میارجل و بافرهنگ که قبل از انقلاب میزبان مقام معظم رهبری بوده اند و حضرت آقا در وصف شان فرموده بودند : اگر در ایرانشهر وفات کردم بنده را همان جا دفن کنید که این مهم نشان دهنده عمق محبت و علاقه مقام معظم رهبری به مردم بلوچ است، در قالب فیلمی به نمایش گذاشته نمی شود؟ چرا این لباس به عنوان لباس مردمانی که میارجل، مهمان نواز و ولایتمدار هستند در قالب فیلم توسط شما کارگردان ها به نمایش گذاشته نمی شود تا هموطنان بیشتر با این قوم غیور آشنا شوند؟ و چرا های بیشمار دیگری که از حوصله این نوشتار خارج است!
و اما در پایان؛ جناب گودرزی کارگردان سریال ساخت ایران۳، فکر نمی کنید حضرتعالی با به نمایش گذاشتن لباس بلوچی به عنوان لباس قاچاقچی، در حق مردمان استان سیستان و بلوچستان جفا کردید و باید از آنها عذرخواهی کنید؟ چون همچنین اقداماتی است باعث شده تا در سالهای اخیر، سرمایه داران هوس سرمایه گذاری در استان محروم سیستان و بلوچستان نکند!
بلوچ قاچاقچی و شرور نیست، اگر بود الان زندگی لاکچری می داشت! خواهشأ به جای به نمایش گذاشتن لباس بلوچی به عنوان لباس قاچاقچی، آن را به عنوان لباس مردمانی میارجل، غیور، مرزدار و وطن دوست به نمایش بگذارید!
 امید که وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، جلوی پخش این سریال را که با احساسات چندین میلیون بلوچ بازی کرده است را بگیرد و از این پس اجازه ندهد فیلم هایی از این دست که موجب تکدر خاطر می شوند، ساخته شود!