کشاورزی به‌عنوان یکی از اصلی‌ترین و مهم‌‌ترین ظرفیت‌های منطقه دشتیاری با مهار روان آب‌ها و آب‌های سطحی سرعت می‌گیرد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی میار جل، نگاه توسعه محور و ارتقا شاخص‌های کشاورزی و توسعه در رونق صنعت کشاورزی دشتیاری، با وجود خاک حاصلخیز و دشت‌های وسیع این منطقه با مهار روان آبها و آبهای سطحی است.

واحدبخش جدگال که ۴۵ سال از عمر خود را در بخش کشاورزی منطقه دشتیاری گذرانده به خبرنگار میار جل میگوئید: یکی از مشاغل مهم روستائیان در منطقه دشتیاری که حدود ۳۰۰ روستا را در برمیگردد کشاورزی است چرا که کشاورزی با پوست و استخوان این مردم درهم آمیخته شده است و سابقه چندصد ساله دارد.

وی می‌افزود: باران‌های این منطقه موسمی و فصلی است و هرچند ماه یا فصل یک بار بصورت رگباری و سیل آسا می‌باراند و این بارندگی‌ها سبب جاری شدن سیل و هدر رفت میلیون‌ها مترمکعب آب به دریا می‌شود.

وی گفت: اگر دولت یا بخش‌های خصوصی در این امر سرمایه‌گذاری کنند و  بندهای بتونی در بستر رودخانه ایجاد کنند، می‌تواند از آب‌های موجود برای کشاورزی تا یک الی دو سال استفاده کرد.

این کشاورز بومی تصریح می‌کند:  سالیان نچندان دور با وجود بارندگی فصلی سبب شده بود رونق کشاورزی در این منطقه به طرز چشم‌گیری افزایش داشته باشد و عورکی و باهوکلات دو منطقه استراتژیک در تولید و صادرات موز به کشور باشند اما حالا وضع فرق کرده است.

غلام محمد بازدار دیگر کشاورزی که ۳۰ سال در بخش کشاورزی دشتیاری فعالیت می‌کند، به خبرنگار میار جل می‌گوید: توسعه روستاهایی که کشاورزی نقش اول در آن بازی می‌کنند متاسفانه دیده نمی‌شود و بهتر بگوئیم به آن اهمیت چندانی داده نمی‌شود در صورتیکه که در کشورهای پیشرفته به ارتقا کشاورزی اهمیت ویژه‌ای داده و این امر مهم را یک صنعت پیشرفته می‌داند.

وی افزود: دولت باید با سرمایه‌گذاری در بخش کشاورزی که خواستگاه میوه‌های گرمسیری در این منطقه است توجه ویژه داشته باشد و کشاورزی جایگاه اصلی خود را در کشور و منطقه ثابت نگهدارد.

وی ادامه می‌گوید: منطقه بزرگ دشتیاری نه‌تنها در کشاورزی بلکه در پرورش دام نیز از جایگاه ویژه‌ای برخوردار است‌، مردم منطقه دشتیاری در کنار کار کشاورزی به دامپروری که گاو بومی دشتیاری که یکی‌از نژاد‌های دامی منطقه است نیز می‌پردازند.