یک هنرمند می‌گوید: تبلیغات منفی رسانه‌ها و سینما تیشه به ریشه فرهنگ بلوچ می‌زند؛ باید جلو این‌ها را گرفت و با ایجاد بستر بهتر برای گردشگری فضا را تغییر داد.

پایگاه اطلاع‌رسانی میارجل در ادامه سلسله گفتگوی‌های خود برای معرفی افراد شاخص، نخبگان، معتمدان محلی و فعالان فرهنگی و اقتصادی بلوچستان گفت‌وگویی با جنید باران زهی شاعر، نویسنده و فعال فرهنگی و هنری سراوان انجام داده است.

خود را معرفی کنید و از سوابق تحصیلی، فرهنگی، علمی و اجتماعی خود برای ما بفرمایید.

جنید باران زهی هستم کارشناس عمران از دانشگاه دریانوردی و علوم دریایی چابهار بیش از هفده سال تجربه کار هنری در زمینه شعر، فیلمنامه نویسی، کارگردانی، چند فیلم کوتاه و بازیگری تئاتر دارم. عضو انجمن شعر و ادب و انجمن نمایش شهرستان سراوان هم هستم و سابقه اجرای صدها برنامه به عنوان مجری را در کارنامه دارم و همچنین بالغ بر چند صد لوح تقدیر و سپاس از ارگان‌های مختلف دریافت کرده ام.

مهم‌ترین ظرفیت‌ها و پتانسیل‌های فرهنگی و اجتماعی بلوچستان را در چه می‌بینید؟

بلوچستان گنجینه بسیار بزرگی از ظرفیت هاست و در وجود پتانسیل به اندازه‌ای غنی است که در قسمت‌های مختلف بحث‌های مختلفی در آن موجوده اگر در بحث هنر ببینیم و هنر هفتم "سینما" بکر بودن و بکر ماندن داستان‌ها و حماسه‌هایی که در تمام زمان تاریخ دلچسب و جذاب بوده و هستند داستان‌های تاریخی که سینه به سینه نقل شده اند و همچنین لوکیشن‌های بکری که موجود است.

مهم‌ترین آسیب‌های اجتماعی و فرهنگی بلوچستان درحال حاضر چیست و چه باید کرد؟

عدم وجود تجهیزات و امکانات کافی جهت شکوفایی استعداد ها و همچنین آسیب‌های اجتماعی همچون اعتیاد و معضل سوخت‌کشی به دلیل نبود شغل که تنها راه برون رفت آن توسعه پایدار است.

راهکارهای اجتماعی و فرهنگی برای رسیدن قوم بلوچ به جایگاه واقعی خود در کشور را در چه می‌بینید؟

ایجاد فضاهایی جهت شکوفایی استعداد ها و کمک به تجهیز اماکن فرهنگی و هنری و ایجاد توسعه پایدار.

شما مهم‌ترین وظیفه نخبگان بلوچ در شرایط فعلی فرهنگی و اجتماعی بلوچستان را در چه می‌بینید؟

مبارزه با ضد تبلیغات‌ها و چهرهای منفی از بلوچستان همچون فیلم‌هایی که در حال حاضر هم در سینما موجود است و تیشه به ریشه فرهنگ قوم بلوچ زده است، باید جلو این‌ها را گرفت و با ایجاد بستر بهتر برای گردشگری فضا را تغییر داد.

نقش کار رسانه‌ای در کمک و پیشرفت بلوچستان را چگونه می‌بینید؟

متاسفانه رسانه در این امر بسیار ضعیف عمل کرده است البته فضای مجازی اندکی به آشنایی بیشتر با مناطق بکر و لوکیشن‌های زیبای بلوچستان کمک کرده است اما ضد تبلیغات بیشتر مشهود بوده است تا تبلیغات.

درحال حاضر بالاترین نقاط قوت وضعف را در حوزه بلوچستان به عنوان یک نخبه بلوچ در چه می‌بینید؟

وجود پتانسیل‌های بالقوه بالا در بلوچستان بزرگترین نقطه قوت و تبدیل نشدن تمامی این پتانسیل‌ها به پتانسیل بالفعل بزرگترین معضل حال حاضر می‌باشد.

چنانچه نکته و حرف خاص دارید بفرمایید.

بزرگ‌ترین چیزی که از عزیزانم الان میخوام همراهی، همگامی و همسویی جهت ساختن اجتماعی پر از مهر است که تمامی جوانان و بزرگان سرزمینم در جهت پیشبرد شکوفایی در جامعه و پویایی آن باید در کنار هم و با هم در یک فضای همدل و همسو تلاش کنند. همه را دوست دارم و از همه می‌خواهم همدیگر را بیشتر دوست بداریم.