رسانه‌ها نقش مهمی در معرفی ظرفیت ها و پتانسیل ها و همچنین معرفی آداب و رسوم مردم بلوچستان به کشور و جهان دارند .

پایگاه اطلاع‌رسانی میارجل در ادامه سلسله گفتگوهای خود برای معرفی افراد شاخص، نخبگان و معتمدان محلی بلوچستان گفت‌وگویی با مجید شهلی‌بر نسب خبرنگار و فعال رسانه‌ای انجام داده است.

 خود را معرفی کنید و از سوابق اجرایی، فرهنگی علمی و اجتماعی خود در صورت تمایل برای ما بفرمایید.

مجید شهلی‌بر نسب هستم خبرنگار و عکاس خبرگزاری صدا و سیما و ایرنا؛ تصویر بردار برنامه تلویزیونی کلگ و ابادی شبکه استانی هامون هم هستم و هر از گاهی با تهیه‌کننده این برنامه برای ضبط برنامه به روستاها و آبادی‌های استان می‌رویم.

مهمترین ظرفیت‌ها و پتانسیل‌های فرهنگی و اجتماعی بلوچستان را در چه میبینید.

بلوچستان دارای ظرفیت‌ها و پتانسیل‌های زیادی است که توجه به این ظرفیت‌ها می‌تواند نقش کلیدی بلوچستان را در کشور به خوبی به نمایش بگذراد. وجود مرزهای گسترده و واردات و صادرات کالا یکی از این ظرفیت‌ها است که تاکنون نقش مهمی در ورود و صدور کالا داشته است.

همچنین وجود بندر تجاری چابهار و وجود جاذبه‌ها و پتانسیل‌های گردشگری بلوچستان از اسپیدژ بزمان، جازموریان، دلگان، قلعه تاریخی بمپور از دیگر ظرفیت‌های تاریخی و گردشگری بلوچستان است که می‌تواند این منطقه را متمایز از جاهای دیگر جلوه دهد.

مهم‌ترین آسیب‌های اجتماعی و فرهنگی بلوچستان در حال حاضر چیست و چه باید کرد ؟

مهمترین موضوع کنونی ابلوچستان حفظ وحدت است بطوریکه دشمنان اسلام  همیشه با ایجاد اختلاف می خواستند تفکر اشتباه خود را بر مردم بلوچستان تحمیل کنند که خوشبختانه مردم این منطقه  این دسیسه دشمنان را خنثی کردند.

راهکارهای اجتماعی و فرهنگی برای رسیدن قوم بلوچ به جایگاه واقعی خود در کشور را در چه می‌بینید؟

 با توجه به اینکه این‌روزها دشمن از هر طریقی به دنبال نا امید کردن مردم جهت ضربه زدن  است لذا از مهمترین وظایف نخبگان بلوچ معرفی بلوچستان و ظرفیت های آن است.

شما مهم‌ترین وظیفه نخبگان بلوچ  را در شرایط فعلی فرهنگی و اجتماعی بلوچستان در چه می بینید؟

قوم بلوچ هم در گذشته و هم درحال به وظیفه خود که همان پشتیبانی از اسلام  بوده است به خوبی در کنار دیگر اقوام عمل کرده و در حال آماده دفاع از کشور و اسلام است.

نقش کار رسانه‌ای را در کمک و پیشرفت بلوچستان چگونه می‌بینید؟

رسانه‌ها نقش مهمی در معرفی ظرفیت ها و پتانسیل ها و همچنین معرفی آداب و رسوم مردم بلوچستان به کشور و جهان دارند و خط مقدم این مساله هستند.

 در حال حاضر بالاترین نقاط قوت و نقاط ضعف را در حوزه بلوچستان به عنوان یک نخبه بلوچ در چه می‌بینید؟

وجود ظرفیت‌های کشاورزی و معادن از مهم‌ترین ظرفیت‌های خوب بلوچستان است که توجه به آن و ایجاد کارخانجات و بسته‌بندی محصولات کشاورزی از جمله خرما، حنا و چای ترش می‌تواند ضمن ایجاد اشتغال برای جوانان، قدمی مناسب جهت رونق تولید در استان شود.

 محمدیاسین جلال زهی