در پی شیوع ویروس جهش یافته هندی، شاهد افزایش قابل توجه بیماری در کشور هندوستان هستیم؛ بر اساس قوانین بهداشت بین‌الملی مرزی(IHR) در پایانه مرزی میرجاوه از تمامی افراد در بدو ورود به کشور جمهوری اسلامی ایران تست تشخیص سریع کرونا اخذ می‌شود و تمامی اتباع بیگانه مورد غربالگری قرار می‌گیرند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی میارجل، استاندار سیستان و بلوچستان در نشست ستاد مبارزه با کرونا اظهار داشت: ویروس جهش یافته هندی به شدت مسری است و میزان تلفات بالاتری دارد؛ بنابراین باید تمهیدات بیشتری برای جلوگیری از ورود این نوع ویروس به استان اتخاذ شود.

 احمدعلی موهبتی گفت: با توجه به شیوع ویروس جهش یافته هندی در پاکستان و همجواری این استان نگرانی جدی از ورود این ویروس به استان و کشور وجود دارد بنابراین تمام ترددها در مرزهای زمینی، هوایی و دریایی باید به شدت کنترل شود و مصاحبه و اطلاع‌رسانی جدی در زمینه شیوع و خطر این ویروس انجام شود.

وی گفت: روند شیوع کرونا در استان همچنان صعودی است و این در حالی است که پروتکل‌های بهداشتی و ماسک زدن در اماکن عمومی رعایت نمی‌شود. همکاری همه دستگاه‌ها و رسانه‌ها در حوزه اطلاع‌رسانی و آگاهی‌بخشی برای مقابله با بیماری کرونا همچنان الزامیست و دستگاه‌ها از ظرفیت‌های موجود برای این فرهنگ‌سازی استفاده کنند.

سایه ویروس جهش یافته هندی بر سر سیستان و بلوچستان

معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی زاهدان با اشاره به اینکه یکی از چالش‌های بزرگ مدیریت و مقابله با بیماری کرونا جهش‌های متعدد ویروس کووید-19 است، اظهار داشت: یکی از مهمترین این جهش‌ها، جهش انگلیسی بود که متاسفانه تمام دنیا را درگیر کرد، به نحوی که در استان سیستان و بلوچستان بیش از 80 درصد موارد شناسایی شده به ویروس جهش یافته انگلیسی مبتلاء هستند.

سیدمهدی طباطبایی از شیوع ویروس جهش یافته هندی در هندوستان خبر داد و افزود: در پی شیوع ویروس جهش یافته هندی، شاهد افزایش قابل توجه بیماری در کشور هندوستان هستیم؛ بر اساس قوانین بهداشت بین‌الملی مرزی(IHR) در پایانه مرزی میرجاوه از تمامی افراد در بدو ورود به کشور جمهوری اسلامی ایران تست تشخیص سریع کرونا اخذ می‌شود و تمامی اتباع بیگانه مورد غربالگری قرار می‌گیرند.

وی بر تقویت نظام مراقبت بیماری کووید-19 در مرزهای شرقی کشور جهت کنترل "ویروس جهش یافته هندی" تاکید کرد و ادامه  داد: خوشبختانه پروازهای هوایی از کشور پاکستان و هندوستان به ایران ممنوع شده و در مرزهای زمینی نیز نظام مراقبت بیماری کووید-19 تشدید یافته و تردد مسافر و کالا با کشور هندوستان تا اطلاع ثانوی ممنوع است.

معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی زاهدان با اشاره به این موضوع که سیستان و بلوچستان از استان‌هایی است که کمترین رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی را دارد، گفت:  از هم‌استانی‌ها درخواست داریم رعایت فاصله‌گذاری اجتماعی، بهداشت فردی، استفاده از ماسک و تهویه هوا را رعایت مد نظر قرار دهند و در صورتی فردی دارای علائم و در تماس با یک بیمار بود به نزدیکترین مرکز 16 ساعته بیماری کرونا مراجعه کند.