نابسامانی ناوگان حمل و نقل عمومی چابهار داد مردم را درآورده است؛ خبرنگار میار جل به میان مردم رفته تا روایتی بگیرد از ناوگان حمل و نقل عمومی که جای خالیش نمایان است و کرایه‌هایی که روز به روز بالا می‌رود.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی میارجل؛ یکی از چالش‌های اساسی فراروی برنامه‌ریزی شهری در اواخر قرن بیستم، رشد پیوسته میزان ترافیک بوده که دستیابی به توسعه شهری پایدار را تحت تأثیر قرار داده است. شبکه‌های حمل و نقل نه تنها در جا به جایی کالا و مسافر بلکه بر روند توسعه نیز تأثیرگذار است.

شبکه‌های حمل و نقل از عوامل مهم و مؤثر بر پتانسیل توسعه مناطق شهری به شمار می‌روند، شهروندان می‌خواهند که راحت و بی دردسر در زمان مورد نیاز و با قیمتی مناسب‌تر از هزینه استفاده از خودرو سواری از وسایل حمل و نقل عمومی در شهر استفاده کنند، اگر این شرایط برای شهروند فراهم باشد دلیلی برای استفاده شهروند از خودرو شخصی وجود نخواهد داشت زیرا او نیاز به وسایل حمل و نقلی قابل اطمینان دارد تا از بابت دیر رسیدن به محل کار یا تحصیل خود نگرانی نداشته باشد. وسایل حمل و نقل عمومی باید یک زمان بندی متناسب با خواسته شهروندان داشته باشد که بتواند در ساعات اوج و غیر اوج برای سفرهای کاری، مدرسه و آموزش، تفریحی، سفرهای خرید یا دیدن مهیا باشد.

از دیگر عوامل افزایش انگیزه در شهروندان برای استفاده از حمل و نقل عمومی، داشتن سیستم حمل و نقل روان، سریع، ایمن، مطمئن، پاک همراه با ایجاد یک فضای آرام و با آسایش شهروندان، داشتن اطمینان به زمان بندی اتوبوس، کرایه عادلانه، نوسازی ناوگان اتوبوسرانی و فراهم کردن اتوبوس‌های با کیفیت است.

سیستم های حمل ونقل عمومی در سال‌های اخیر در شهر چابهار بر اثر سوء مدیریت شهری حال خوشی نداشته و شهروندان در تنها بندر اقیانوسی کشور با هزینه‌های گزافی برای تردد در شهر متحمل می شوند.

برای بررسی و پیگیری این موضوع اول میان مردم رفتیم و سپس پی سرپرست سازمان حمل ونقل شهرداری چابهار را گرفتیم تا علت نارضایتی مردم از نبود حمل ونقل عمومی شهری چابهار را جویا شویم.

 

منصور کریمدادی