اکانت اینستاگرامی kheyronnesa_amiri از وقوع یک اقدام ارزشمند در میراث فرهنگی نیشکهر خبر داد

به گزارش گروه فضای مجازی پایگاه اطلاع رسانی میارجل؛ خیرالنسا امیری در ادامه پست اینستاگرامی خود نوشت: در جلسه شورای سیاستگذاری ثبت وزارت میراث فرهنگی،گردشگری وصنایع دستی که امروز مورخ 29 بهمن ماه در تهران برگزار شد منظر فرهنگی روستاهای کوه سفیداز توابع بخش بنت شهرستان نیکشهر (بارکدان، کوچکدام و کددپ) در فهرست میراث ملی به ثبت رسید . بررسی و شناسایی باستان شناسی در محدوده روستای بارگدن،

کوچکدام و کددپ الف و ب در بخش بنت شهرستان نیکشهر به سرپرستی اقای حسین واحدی از مرکز پژوهشگاه باستان شناسی وزارت میراث فرهنگی ،گردشگری وصنایع دستی کشور طی سالهای 98و99 آغاز وهم چنان ادامه دارد با توجه به مطالعات صورت‌گرفته، تعاملات فرهنگی این جوامع بسیار به جوامع نوسنگی و مس و سنگی نزدیک است و چنین جوامعی با ویژگی‌های منحصر به فرد پیش ‌از تاریخی در ایران تنها در این منطقه از استان سیستان و بلوچستان به چشم می‌خورد.

امیدواریم با ثبت این اثر، فرهنگ غنی و ساختار جوامع روستاهای کوهستان سفیدکوه حفظ شود.

به همین منظور مقرر شد ضوابط حفاظتی مربوط به حفظ منظر فرهنگی روستاهای کوه‌سفید توسط دفتر ثبت آثار و حفظ و احیاء میراث معنوی و طبیعی معاونت میراث‌فرهنگی وزارتخانه تهیه شود.

جا دارد از تلاشها و پیگیری‌های مدیر کل محترم جناب آقای دکتر جلال زایی در دست یابی به این مهم وثبت منظر فرهنگی روستاهای سفید کوه نهایت تشکر وقدردانی را داشته باشیم .