خبرنگار میار جل به روستای سرسبز فیروزآباد در شهرستان راسک سفر کرده تا با هنرمند جوان موسیقی نوین بلوچستان گفت‌وگویی کند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی میارجل؛ جوانی از دیار بلوچستان در روستای فیروزآباد شهرستان راسک از دوران دبیرستان وارد عرصه هنر شد و با توجه به  استعدادی که در این عرصه  داشت در کنار معلمش نصیراحمد ملازهی توانست قله‌های هنری در بلوچستان را فتح کنند.

به روستای فیروزآباد شهرستان راسک رفتیم جایی که زادگاه جوانترین هنرمند بلوچستان، منصور پاد است و پای صحبت‌های او نشستیم.

سلام جناب آقای پاد وقتتون بخیر ممنونیم که دعوت ما در یک گپ و گفت صمیمی پذیرفتی؛ زندگی هنری‌تان برای ما بگویید

بنده منصور پاد هستم نزدیک 9 سال است کار هنری را بصورت حرفه‌ای  شروع کردم و در زمینه هنر تئاتر ،موسیقی و فیلم بازیگری مشغول به فعالیت هستم.من اوایل که کار را شروع کردم در دوران دبیرستان برمی‌گردم با مربی دلسوز و زحمت‌کش که معلم ما هم بود و تا الان الگو ما است آقای نصیراحمد ملازهی خیلی خیلی ازش ممنونم که ما را در این مسیر وارد کرد و راه هنر را به ما نشان داد.

برای آن دسته جوانانی که وارد هنر و هنرمندی می شوند چه صحبتی دارید

خیلی سوال خوبی بود و یکی از بزرگ‌ترین و مهم‌ترین دغدغه‌های من همین است که جوانان وقتی که وارد این عرصه می شوند چکار کنند؟ من گپ و گفتم اینه هر کسی که در هر زمینه و در هر حوزه می‌خواد وارد شود با دانش کامل و سواد کامل بیاد یعنی پیش زمینه‌ای باشد تا رشد و ترقی کند، یعنی عرصه ای که وارد می‌شود چی است چه اشخاصی بوده چه کارهای باید در این عرصه انجام داد و در کل باید برپایه اصول و حرفه پیش رفت و نه تنها صرفا برای دیده شدن باشد.

جوانانی دوست دارند وارد عرصه هنرمندی بشوند و مسیر آن را بلد نیستن چطور راهنمایی می کنید؟

اول باید با اون فرهنگ اشنا باشند و بدانند به چه سمت و سوی میروند و هدف و مسیرش را باید انتخاب کنند منظورم در تمام عرصه هاست چه فرهنگی ، هنری ، ورزشی ،اجتماعی و...با آگاهی کامل بیایند و اصولی کارکنند و صرفا نگاهش فقط دیده شدن نباشد در واقع به جامعه وبه اون هنر خود لطمه وارد نکنند.

فرهنگ و هنر بلوچستان را چطور می بینید؟

هرجا فرهنگ و هنر اداب و رسومات خاص خودش را دارد و برای منطقه جذاب است بلوچستان هم مثل ساید مناطق آداب و رسومات خاص خودش را دارد، و اینکه ما چکار کنیم تا فرهنگ ما به دنیاشناخته شود ، به شکلی ترویج کنیم تا دنیا اداب و رسومات بلوچستان را بهتر بشناسد ازجمله  موسیقی اش از اداب و رسوم زندگی مردم ، خوب می دانید  دنیا ، دنیای اینترنت و رسانه  است ما از همین طریق بصورت رسانه های جمعی میتوانیم به نحوه احسن  فرهنگ و هنر بلوچستان را به دنیا معرفی کنیم.  فرهنگمان را از اینکه است باید ارتقاء بدیم ارتقاء چجوری پیدا میکنه با سطح سواد با تحصیلات با آگاهی بیشتر و اگر سطح سوادمان بالاتر  باشد مسلما از اینکه فعلا هستیم ارتقاء خواهیبم یافت.

منصور پاد در عرصه فرهنگ و هنر آیا موانع و مشکلاتی هم داشته و چطور پشت سرگذاشته؟

صدرصد هر مسیری دارای موانع مشکلات  خاص خودش را دارد و هنر بلااستثناء منطقه سنتی که ما داریم مسلما بیشتر باهاش مواجهه می شویم و فقط اینکه چجوری باید زبان مردمان را یاد بگیری و چجوری باهاشون برخورد کنی تا شما را در آن عرصه قبول کنند با کارها، با رفتارت با حرفات و با آن پشتکار 
و اون سعه صدری که باید داشته باشی و صبر پیشه کنی تا شما رو دراین جامعه قبول کنند.

پایگاه اطلاع رسانی میارجل را هم دنبال  می کنید؟

صدرصد یکی از دنبال کنندگان پرپاقرص میارجل هستم و خدارو شکر یک مجموعه رسانه ای قوی در بلوچستان تشکیل شده از اعضای  مجموعه میار جل تقدیر و تشکر میکنم دغدغه ای که ما ها داشتیم میارجل داره بروزرسانی می کنند عرصه و استعدادهارو به جامعه معرفی می کندچه هنری، فرهنگی ، اجتماعی اقتصادی و اداب و رسوم مردم  بلوچستان و به دنیا معرفی می کند و این جای خیلی خیلی خوشحالیست و اینکه ما هم داریم به سمت و سوی پیش رفت می‌رویم.

 

منصور کریمدادی