بخش تلنگ شهرستان قصرقند با 18 هزار نفر جمعیت از محروم‌ترین مناطق بلوچستان است؛ خبرنگار میار جل به روستاهای مختلف این بخش رفته و روایتی گرفته از مشکلات آن.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی میار جل؛ بخش تلنگ با 18 هزار  نفر جمیعت یکی از محروم ترین مناطق سیستان و بلوچستان و حتی کشور است تاجایی که از نظر شاخص‌های آب، فضاهای آموزشی، راه، برق و طرح هادی روستایی در پاین ترین حد نرم کشوری بوده  و مردم این منطقه  با مشکلات فراوان مواجه هستند.

مردم بخش تلنگ در طول سال‌های متمادی به دلیل دوری از مرکز شهرستان و امکانات رفاهی با محرومیت های زیادی مواجه بوده‌اند به گونه‌ای که مردم این بخش برای رسیدن به قصرقند مرکز شهرستان باید از سه شهرستان چابهار، کنارک و نیکشهر عبور کنند تا به شهر قصرقند برسند و امور ادارای خود را پیگیری کنند.

 هم اکنون مشکلات متعددی از قبیل؛ فاقدین شناسنامه، نبود آب شرب بهداشتی، برق مناسب، امکانات آموزشی، نبود راه مواصلاتی، امکانات بهداشتی و درمانی، بیکاری جوانان به خصوص اغلب تحصیل کرده، نبود دکل همراه اول و تلفن ثابت، اینترنت در روستا، نبود اماکن و تجهیزات فرهنگی، ورزشی و تفریحی و ده ها مشکل ریز و درشت دیگر زیرساختی و زیربنایی، از جمله مواردی است که مردم  این خطه را با نگرانی مواجه ساخته است.

محرومیت‌های عمقی، جدی و تاریخی موجب شده سیستان و بلوچستان مهم‌ترین و اصلی‌ترین استان فاقدین شناسنامه در ایران شود؛ بخش عمده فاقدین شناسنامه  بومی همین استان هستند.عمده بی‌شناسنامه‌های بخش تلنگ شهرستان قصرقند ساکن روستاهای جغرانوارو، نوحانی بازار و جعفرآباد گزهی‌زهی هستند.

داشتن هویت ایرانی حق هر ایرانی است و غم انگیز ترین تراژدی این است: ایرانی اصیل باشی ولی هویت نداشته باشی وقتی که فرد هویت نداشته باشد از تمام امکانات و خدمات رفاعی محروم خواهد ماند.

این افراد به‌دلیل نداشتن شناسنامه از ده‌ها خدمات دولتی نظیر یارانه، بیمه‌درمانی، افتتاح حساب بانکی، انشعابات آب ، برق و تلفن محروم بوده و حتی نمی‌توانند به مسافرت بروند. بسیاری از این روستاییان به‌دلیل دوری از مرکز شهرستان و نبود راه ارتباطی مناسب و آگاهی نیافتن لازم از فواید شناسنامه و بی‌سوادی موفق به گرفتن شناسنامه نشده‌اند.

 البته اهالی روستا می‌گویند چندین سال است که تشکیل پرونده داده‌اند ولی به‌دلیل پاسخگو نبودن مسئولان مربوطه موفق به اخذ شناسنامه نشده‌اند.

وسیم هوت