یعقوب جدگال هستم نماینده ادوار مجلس شورای اسلامی در دوره های هشتم و نهم در حوزه جنوب بلوچستان می‌گوید: موقعیت استراتژیک چابهار یک تکیه‌گاه راهبردی برای ایران است و در صورتی که توسعه بومی_ملی را توامان داشته باشد، بلوچستان را متحول می‌کند.

 به گزارش  پایگاه اطلاع رسانی میار جل؛ گپ و گفت صمیمی و دوستانه پایگاه اطلاع رسانی میار جل با یعقوب جدگال نماینده اداور جنوب بلوچستان شامل چابهار، کنارک، دشتیاری، قصرقند و بخش مرکزی نیشکهر در مجلس  شورای اسلامی از منظر چشم شما میگذرد.

با سلام و وقت بخیر ممنون که خود را در اختیار ما قرار دادید در ابتدا خود را برای ما  خوانندگان ما معرفی بفرمایید.

بسم الله الرحمن الرحیم . سلام و ادب و احترام دارم خدمت شما بینندگان و همراهان عزیز پایگاه اطلاع رسانی میار جل و ممنونم از اینکه این فرصت را در اختیار بنده قرار دادید ،  قبل از هر چیز از شما تشکر ویژه و قدردانی می کنم به خاطر تلاش و زحماتی که در این مجموعه رسانه‌ای انجام داده اید و این حرکت و اقدام شما یک اتاق فکر حرفه‌ای و ارزشمند است که با مدیریت درست می تواند انشالله در آینده نتایج خیلی خوب و ارزشمندی را برای منطقه و بلوچستان به بار بیاورد و این برای جامعه و این منطقه بسیار مفید و مناسب است.

بنده یعقوب جدگال هستم نماینده ادوار مجلس شورای اسلامی در دوره های هشتم و نهم و با افتخار باید خدمت شما عرض کنم که بنده یک فرهنگی و معلم هستم که از یک خانواده مذهبی به دنیا آمدم و دوران تحصیلی ابتدایی خود را در روستایی به نام پیرسهراب در یکی از بخش های مرکزی شهرستان چابهار است به پایان رساندم و برای ادامه تحصیل به شهرستان چابهار عزیمت کردم و دوره چهارساله دانشسرا را در چابهار سپری کردم  و بعد از آن برای ادامه تحصیل در دانشگاه آزاد قبول شدم و دوره کارشناسی را در دانشگاه فرهنگیان سپری کردم و لباس خدمت فرهنگی پوشیدم ..

 یک اراده خیلی قوی و بزرگ داشتم که برای جامعه خود مفید باشم و از همان دوران این فکر در سرم بود که بتوانم برای جامعه خودم کار مفیدی انجام بدهم و یک اتفاق بزرگی را رقم بزنم و  خودم را به جامعه عرضه بکنم و یا به عبارت خیلی ساده تر خودم را تحویل جامعه بدهم و معتقدم که خدا اگر بخواهد انسان اگر خدمات و نیتش پاک باشد می‌تواند برای جامعه خودش مفید باشد و گام‌های بزرگی را بردارد و من با همین نیت که بتوانم دروازه‌های خدمت به مردم و جامعه را باز کنم با همین اراده پا در عرصه خدمت گذاشتم و اراده حضور در مجلس شورای اسلامی را کردم و خدا را هزار بار شکر که لطفش مردم شامل حال بنده شد و نیت من هم همین بود خداوند متعال نیت بنده را قبول کرد و این افتخار و سعادت نصیب من شد که به عنوان خادم مردم در مجلس شورای اسلامی هشت سال خدمت کنم .

 این هشت سال دوران بسیار ارزشمندی برای من بود که توانستم برای مردم استان خودم نه تنها در بلوچستان بلکه در سیستان ،و در کل استان خدمت کنم چرا که مردم ما بسیار مردمی محبوب خونگرم عجیب و مهمان نواز هستند و روحیه بسیار مردم دوستی و مردم داری خوبی دارند و عاطفه خوبی در وجود آنها هست و در طول این ۸ سال با آمادگی کامل در کنار من و سایر نمایندگان بودند تا توانستیم به عنوان خادم مردم خدمت گذار آنها در مجلس باشیم.

جناب آقای جدگال شما هشت سال به عنوان نماینده مردم شریف حوزه چابهار و شهرستانهای تابعه در مجلس شورای اسلامی حضور داشتید بفرمایید که راهکارهای توسعه جامعه امروزی در بلوچستان و به خصوص در چابهار را در چه می‌بینید؟

خیلی ممنونم جناب آقای جلالزهی سوال بسیار خوبی بود و باید در پاسخ سوال شما هم بگویم که من خودم در دو حوزه اساس و کوشش و فعالیت خودم رو نشانه گرفتم و این دو حوزه در مرحله اول مسائل فرهنگی و در مرحله دوم مسائل عمرانی بود که باید به شما بگویم که در بحث فرهنگی حوزه بسیار وسیع و بزرگی هست و از دوره دبیر دبستان شروع می شود تا زمانی که یک شخص به دانشگاه راه پیدا می کند .

 به یاد  دارم که در شهرستان چابهار دانشگاه خاصی نداشتیم و فقط یک دانشگاه دریانوردی بود که مختص برخی از کسانی بود که از جاهای دیگر مثل شمال کشور و استان های دیگر به چابهار می آمدند و این جا ها درس می خواندندو به عنوان دانشجوی دریانوردی در این شهر پذیرفته می‌شدند خود من برای درس و دانشگاه شاید باور نکنید اما خداوند همت بسیار بزرگی را در وجود خودمان قرار داد به گونه‌ای که خود من یکبار برای رفتن به دانشگاه فاصله چابهار تا زاهدان محل تحصیل خود را با موتور رفتم و باز هم همین مسیر را برگشتم آن هم در شرایطی بسیار سخت که در هوای زمستانی زاهدان در بهمن ماه اتفاق افتاد برای من . این را به این جهت گفتم که اشاره کنم به موضوعی فرهنگی که الحمدالله در حال حاضر در شهرستان چابهار چندین دانشگاه تاسیس شده و مجوز فعالیت گرفته و شهرستان چابهار تبدیل به یک شهر دانشگاهی شده و دانشگاه های بسیار بزرگ و درجه یکی وارد شهرستان چابهار شد و به جرأت می‌توانم بگویم که در حال حاضر در چابهار از مقطع کاردانی کارشناسی تا مقطع دکترا برای دانشجویان شرایط تحصیل فراهم شده است و اینها همه از برکات انقلاب و نظام است  که این فضا برای همه در این منطقه نیز باز شد و یک کار بسیار اساسی انجام شد اما در حوزه عمران اگر بخواهم صحبت کنند ما بحث عمران را درچند حوزه به صورت جدی دنبال کردیم که اگر بخواهم مثال بزنم مباحث ارتباطی را که خیلی مهم و حیاتی بود پیگیری کردیم. آبادانی یک شهر در گرو ارتباط است و تا زمانی که ارتباط نباشد یک شهر رشد نمیکند .

به یاد دارم که دانش‌آموزان در روستاهای دور دست در منطقه پلان تا ششم ماه نمی‌توانستند برای رسیدن به مدرسه به منطقه نوبندیان تردد داشته باشند اما  اکنون بر اساس آمار و فعالیت‌هایی که از مدیران کل گرفته‌ایم بزرگترین اتفاقات عمرانی را که در حوزه راه رقم خورده است  و ما آن را با کمک استانداران فرمانداران و دیگر همکارانمان را پیگیری کردیم  و انصافا مردم در این مسیر جانفشانی کردند و همکاران و مدیران ما سنگ تمام گذاشتندو مسائل عمرانی اتفاقات و انقلاب بزرگی در آن زمان انجام شد و رقم خورد که اینها لطف خدا بود که شامل حال ما شد.

 الحمدلله امروز چابهار همانطور که می بینید دارای رونق بسیار خوبی شده است این مسیر رشد و پیشرفت به زیبایی ادامه دارد اما در مجموع در حوزه های مختلف مانند برق و حتی روستاها و برگزاری مدارس و به خصوص مدارس در مناطق کمتر توسعه یافته اقدامات خیلی خوبی انجام شد و  در این چند سال تعداد ۳۰۰ مدرسه توسط خیرین در مقاطع مختلف در سطح حوزه انتخابی ساخته شد که دانش آموزان دارند از این فرصت بهره مند می شوند و خدا را هزاربار شکر در حوزه مسائل آموزشی انقلاب به معنای واقعی در حوزه انتخابیه چابهار صورت گرفت.

خیلی هم خوب جلوه های جدید خدا قوت و خسته نباشید بفرماید که توسعه مطلوب چابهار را در حال حاضر در شرایط فعلی در چه چیزی میبینید؟

من معتقدم برای توسعه و رسیدن به شرایط مطلوب در چابهار را باید مسیر را به سمتی ببریم که مردم هر منطقه در حوزه انتخابی چابهار خودشان وارد عرصه کار و درگیر مسائل کاری و دغدغه های رشد منطقه باشد و یک احساس مسئولیت را باید در مردم به وجود آورد تا خودشان پای کار بیایند و قطعاً دولت موظف است شرایط را برای رشد و همکاری مردم در مسیر توسعه چابهار و سایر شهرهای حوزه انتخابی فراهم کند.

 معتقدم که دولت قطعاً این توانایی و شرایط را دارد که از مردم در این مسیر استفاده و حمایت کند و من به یاد دارم در زمانی که ما در مجلس بودیم دولت خدمات بسیار ارزنده و ارزشمندی را برای منطقه در نظر گرفته بود و همکاری خیلی خوبی با مردم داشت و خود مردم جوانان و معتمدین و سایر اقشار مردم باید یکپارچگی آمادگی خود را اعلام کنند و برای رسیدن به مسیر توسعه مناسب در منطقه گام های بلند و مثبتی را بردارند .

و با توجه به ظرفیت های بزرگ و مهمی مثل منطقه آزاد ،دریا ،پتروشیمی و ظرفیت‌های مهم اقتصادی بزرگی که در چابهار وجود دارد زمینه رشد و پیشرفت برای این منطقه توسط مردم به معنای واقعی فراهم است.

جناب جدگال یکی از بزرگترین سرمایه های هر منطقه‌ای به خصوص و بلوچستان وجود ظرفیت نیروهای تحصیلکرده و نخبگان است بفرمایید که چه کار باید کرد که از این ظرفیت بتوانیم به نحو احسن در رشد و توسعه جامعه استفاده کنیم؟

این یک واقعیت روشن است که یکی از مسائلی که باعث رشد جامعه می شود وجود نخبگان و تحصیلکردگان بر آن جامعه است و معتقدم که باید به نخبگان بها و ارزش واقعی داد و از مهمترین وظایف نمایندگان مجلس این است که در سایر مناطق و دور افتاده‌ترین مناطق حوزه انتخابیه شناسایی بشوند و ظرفیت آنها در فکر و اندیشه و مسیر رشد منطقه به بهترین شکل ممکن استفاده شود و این ظرفیت و این نقطه نظرات نخبگان را تبدیل به یک فرصت و بعد تبدیل به قانون بکنند  .

به تحصیل کردگان احترام و جایگاه و فرصت برای کار را فراهم کنیم و به آنها اعتماد کنیم و در پست های مختلف صورت متوازن و از همه ظرفیت نخبگان به صورت مساوی استفاده بکنیم تا بتوانیم از این طریق نیروی جوانی و علمی را به جامعه تزریق کنیم و در شهر آبادانی و رشد و پیشرفت را  فراهم کنیم .

در نظر داشته باشید چابهار به معنای واقعی پیشانی توسعه نه تنها  کشور بلکه جهان هست و باید توجه داشته باشیم که چابهار با بندر های بزرگ جهان رقابت می کند و به معنای واقعی باید بگویم که هیچ برتری دیگر مناطق نسبت به چابهار ندارند و این یک فرصت و امتیاز بزرگ ویژه برای استان ماست که نیاز است با یک فکر بزرگ و همت بزرگ با همراهی جوانان و نخبگان آن را فراهم کرد.

بفرمایید که نقاط ضعف و قوت جامعه و بلوچستان در حال حاضر در چه چیزی میبینید؟

جامعه ما خوشبختانه هیچ نقطه ضعفی ندارد و مهره گمشده جامعه ما منیت هست که باید کنار گذاشته شود و همه با هم هر دو دست را با هم محکم بگیریم باید با وحدت و اتحاد و یکپارچگی به دور از هر گونه نگاه غیر منطقی در کنار هم قرار بگیرند.

باید توجه داشته باشیم که ما در گوشه ای از همین مملکت و کشور اسلامی خودمان زندگی میکنیم  و بدانیم که این خاک و این مملکت و این کشور امانت خدا است که در دست ماست و برای سرپا نگه داشتن این امانت الهی باید کدورت ها را کنار گذاشت و با زبان علم و اندیشه و منطق مسیر را به سمت توسعه و پیشرفت جهت داد.

هشت سال نماینده مجلس بودید و دارای تجربه فراوان عملکرد نمایندگان فعلی استان رو به خصوص در حوزه جنوب استان در حال حاضر چگونه می بینید؟

ببینید نمایندگان مجلس شورای اسلامی افرادی بسیار متدین چکیده در حوزه انتخابی هستند و باید توجه داشته باشیم که همه افراد نمی‌توانند در قانونگذاری یک مملکت شرکت داشته باشند و در هر منطقه یک نفر به نمایندگی مردم در قانونگذاری کشور انتخاب می‌شود و این افراد در مجلس باید با یکدیگر وحدت داشته باشند و یک دست واقعاً صدایی ندارد و این موفقیت قطعاً با وحدت نمایندگان مجلس می‌تواند به وجود بیاید .

باید به شما بگویم که نماینده خودش به تنهایی هیچ اعتباری ندارد و این اعتبارات دست دولت و مسئولین و مدیران کل و استاندار می آید که به واسطه زحمات و پیگیری‌های نمایندگان و وکلای مردم در مجلس است که این ارتباط به دست می‌آید و قطعاً به نظر من وحدت و یکپارچگی نمایندگان حوزه های مختلف استان می‌تواند زمینه  رشد را فراهم کند در نهایت این اساس پیشنهاد نماینده است که کارهای بزرگ و اقدام های بزرگ و تحول در منطقه را به وجود می آورد و نمایندگان ما باید کوشش و تلاش بیشتری بکنند و به حاشیه شهرها و روستاها و به سایر نقاط مرتب سر بزنند و مشکلات را رصد و بررسی کنند و در نهایت در تهران و در مجلس در قانونگذاری در صدد رفع مشکلات باشند و در این مسیر با تشکیل کمیته‌های فرهنگی اقتصادی اجتماعی هنری و حتی سیاسی با استفاده از ظرفیت نخبگان هر منطقه اقدام کنند تا بتوانند با هم فکری جامعه انشاءالله قدم‌های مهم و بزرگ و تاثیرگذاری را برای جامعه بردارند.

بعد از مجلس بفرمایید که اکنون مشغول چه فعالیتی هستید و کارتان چگونه است و در کجا مشغول به خدمت هستید؟

من بعد از نمایندگی در مجلس شورای اسلامی در آموزش و پرورش بازنشسته شدم و اکنون هم مشغول انجام کارهای شخصی و زندگی شخصی خود در منطقه پیرسهراب هستم و  کشاورزی می کنم اما این را هم بگویم که با وجودی که ما در حال حاضر نماینده نیستیم و اما همچنان از تجربه و توان خودم استفاده می کنم و مردم همچنان لطف و محبت دارند و در هر حالت پیگیر مطالبات مردم در مجلس هستم و انشالله که بتوانم در کنار مردم باز هم باید از این ظرفیت به هر حال در مرکز کشور به خوبی استفاده کنم .

همچنان هم در خدمت مردم هستیم و به هر حال در طول هفته چندین بار به مجلس مراجعه می‌کنم و پیگیری مطالبات و نامه ها و تماس ها و مشکلات مردم هستیم و در کنار نمایندگان مجلس پیگیر ها رو انجام میدهم و این افتخار رو دارم که مردم همچنان اعتماد دارند و ما آن تا جایی که دستمان باز باشد در این مسیر خدمتگزار مردم هستیم .

البته لازم به ذکر است که این را هم خدمت شما عرض می‌کنم که این روزهایم که به مجلس رفت و آمد داریم شاهد این هستیم که ۷۰ تا ۸۰ درصد نماینده‌های مجلس هشتم و نهم همچنان حضور دارند در بهارستان و همین مسئله هم کار ماه نیز آسان کرده که بتوانیم با دوستان ارتباط بهتری بگیریم.

تلخ ترین و شیرین ترین خاطره شما در هشت سال ۲۰۱۳ در بهارستان اگر قابل بیان است برای ما

سوال جالبی است باید بگویم که نماینده متعلق به مردم است و خاطرات تلخ و شیرین جزئی از زندگی یک فرد برای ما که نماینده بودیم این خاطرات بیشتر بود قطعاً مثلاً در یکی از این خاطرات یادم می آید که یک بار با من تماس گرفت و مشکل خاصی داشت و خیلی نگران بود وقتی ما در مقابل تماس جان بفرمایید طرف به من مثلاً می‌گفت مرگ و جان و پاسخ من هم با لبخند این بود که اشکال ندارد شما حرفتان را بزنید ما در خدمت شما هستیم اگر کاری هم دارید علاوه بر این صحبت ما در خدمت شما هستیم و اینها بخشی از خاطرات ما بود .(خنده)

به عنوان سوال آخر بفرمایید که آیا در طول این ۸ سال شما احساس خستگی کردید ؟

سوال بسیار جالب بود و پاسخ من هم این است که من در طول این ۸ سال باور بفرمایید که یک بار پیش نیامد که به مردم بگویم که حتی من مریض شدم و این درحالی بود که گاهی وقتها شاید مریض می‌شدم اما هرگز به زبان نمی آوردیم . برای یک نماینده خستگی است معنا ندارد و ما هیچ وقت مزه خستگی را در طول این دوران خدمت نچشیدیم .  این در حالی که یک نماینده قطعاً با ترافیک سنگین کاری در طول روز مواجه خواهد شد و مثلاً خود بنده در طول روز ممکن بود در هر روز بیش از هزار تماس داشته باشم به گونه ای که شاید در هر ۵ ثانیه یکبار گوشی من زنگ می خورد و این خیلی برای سلامتی من و همکارانم سنگین بود اما هرگز باعث خستگی مسیر کارمان شد و از این بابت خدا را شکر می کنم که همیشه در مسیر خدمت به مردم کوشا بودم .

یک بار هم ساعتهای ۲۲ و نیم شب بود که گوشیم زنگ خورد و من پاسخ دادم که دیدم یک مرد جوانی به خط با من صحبت کردم و گفتم که در خدمت شما هستم گفت که حاج آقا هیچ کاری ندارم فقط صدای قشنگ شما را بشنوم و از حرف‌های شما خوشم می آید  و  من نماینده به همین هم قانع بودم که مدل حرف زدن و رفتار من هم باعث حال خوب مردم می‌شود این برای من خوب و قابل قبول بود

نظر شما به عنوان یک شخصیت تاثیرگذار در جامعه در خصوص پایگاه اطلاع میار جل؟

من به شما تبریک می گویم چرا که شما یک اسم بسیار خوب و با مسما انتخاب کرده‌اید و بهترین حُسن قوم بلوچ همین میارجل است و معنای آن این است که شما بمیر تا من باقی بمانم و این یعنی اینکه شما در مکتب میار جل باید از جان خود بگذری تا کسی که به تو پناه آورده است در امان باشد و یکی از بهترین کارهای شما انتخاب این اسم بود  و خسته نباشید میگویم و ممنونم که ما رو دعوت کردید و این برای من یک افتخار است که اینجا در خدمت مردم عزیز حاضر شدم و پاسخگوی سوالات شما اصحاب رسانه و پایگاه میارجل شده‌ام

جناب آقای دکتر سوال آخر بفرمایید که یکی از بهترین خصوصیات شما در تهران این بود که همیشه و در همه حالات با لباس بلوچی در سفرها و مجلس و خیلی از جلسات مهم حضور پیدا می‌کرد در این خصوص را توضیح دهید.

من معتقدم که مجلس جای الگوها است و الگوها باید به بهترین شکل ممکن معرفی شود شاید در خیلی از مناطق کسی این لباس را نشناسد بلوچ را نشناسد و جدگال را نشناسد . من در بسیاری از سفرها و تقریباً در صد درصد سفرهای خودم  که در داخل کشور و کشورهای دیگر که حضور پیدا می‌کردم و  در قلب اروپا در اسپانیا در خیلی از کشورهای دیگر با همین لباس حاضر شدم و فرهنگ و آداب و رسوم منطقه و شهر لباسم را به دیگران معرفی کردم و این پوشش برای خیلی از مردم در مناطق دیگر سوال بوده و من توانستم با این حرکت زیبایی‌های این مردم اسیر را به آنها معرفی کنم .

ممنون از اینکه وقت خود را در اختیار ما قرار دادید

من هم از شما ممنون و متشکرم از اینکه این فرصت را در اختیار من قرار دادید و برای شما و همه هم خواهان شما آرزوی سلامتی و تندرستی دارم.

محمد یاسین جلالزهی