بلوچستان، سرزمین چهار فصل و با داشتن سواحل مکران در جنوب و انبار غله ایران در شمال آن، گنجی پنهان است که متاسفانه کسی به دنبال رونمایی و بهره برداری از این گنج پنهان نیست. بلوچستان قربانی بی عدالتی، تبعییض قومی و مذهبی و نگاه امنیتی است!

پایگاه اطلاع رسانی میارجل: با جدی تر شدن طرح تقسیم استان سیستان و بلوچستان، نوع واکنش‌های فعالین و نخبگان بلوچستان درباره این طرح قابل توجه بوده است. پایگاه اطلاع رسانی میارجل در سلسله گزارش های تلاش می کند که به دلایل مخالفت و یا موافقت فعالین و چهره های سیاسی و فرهنگی بلوچ با طرح تقسیم سیستان و بلوچستان بپردازد تا در فضای تضارب اندیشه‌های درون بلوچستانی، بیشتر ابعاد این طرح برای عموم مردم آشکار شود.

کریم بخش کردی تمندانی، فعال سیاسی بلوچ در شهر خاش، معتقد است که مشکل سیستان و بلوچستان با تقسیم استان حل نمی شود ولی تاکید دارد که بدور از مرزبندی؛ نظرات مخالفان و موافقان طرح تقسیم سیستان و بلوچستان، همگی باید محترم شمرده شوند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی میارجل، متن کامل دیدگاه این فعال سیاسی که در گفتگو با پایگاه آوای سنت صورت گرفته به شرح ذیل است:

بلوچستان یک منطقه وسیع در شرق ایران از بم و کوه های بشاگرد تا مرز سند و پنجاب در پاکستان است که با مقوله تقسیم کاملا آشنا می باشد. از زمان حضور استعمار پیر انگلیس در شبه قاره که خطوط تلگراف در خاک بلوچستان کشیده شد و با اهداف استعماری در زمان ناصرالدین شاه، بلوچستان و خطوط مرزی این سرزمین و هویت قومی بین کشورهای ایران، پاکستان امروزی و افغانستان را به سه قسمت تقسیم شد. در این میان بسیاری از مردم آواره دیگر بلاد از آسیای میانه تا کشورهای حاشیه خلیج فارس و آفریقا و …شدند.

در زمان پهلوی هم این تقسیم ادامه یافت و بخش های زیادی از بلوچستان از آن جدا شده و به استان های کرمان و هرمزگان الحاق گردید، تا هویت زبانی، فرهنگی و مذهبی آنان تغییر کند. البته این تقسیم همچنان ادامه دارد و بلوچستان هر روز کوچکتر و بی هویت تر می شود. در این سال ها هر از چند گاهی سیاست مداران مسئله تقسیم بلوچستان را مطرح می کنند و جدالی بین مخالفان و موافقان تقسیم صورت می گیرد. سپس مسئله برای مدتی مسکوت مانده و باز مجدد مطرح می شود.اکنون مجلس یازدهم طرح تفکیک و تقسیم بلوچستان را به چهار استان دریافت داشته و گویا موافقان تقسیم،عزم خود را جزم کرده اند تا طرح تقسیم را در زمانی که مجلس تقریبا یکدست شده است، به سرانجام برسانند. در فضای مجازی نیز بحث بین موافقان مخالفان تقسیم داغ است.

علت عقب ماندگی و عدم توسعه بلوچستان در وسعت زیاد آن و یا نداشتن امکانات و پتانسیل های توسعه نیست که با تقسیم حل شود. بلوچستان، سرزمین چهار فصل و با داشتن سواحل مکران در جنوب و انبار غله ایران در شمال آن، گنجی پنهان است که متاسفانه کسی به دنبال رونمایی و بهره برداری از این گنج پنهان نیست. بلوچستان قربانی بی عدالتی، تبعییض قومی و مذهبی و نگاه امنیتی است!

بلوچستان با تقسیم و نادیده گرفتن و یا خدای ناکرده محو هویت آن به توسعه و پیشرفت نمی رسد. برای بهبود وضع و توسعه بلوچستان باید نگاه امنیتی و تبعیض آمیز قومی و مذهبی از آن برداشته شود و حاکمیت بپذیرد که بلوچستان و جامعه اهل سنت آن  شهروندان درجه یک ایران هستند و باید از حقوق شهروندی برابر با همه ایرانیان برخوردار باشند. مشکل اصلی بلوچستان را در وسعت جغرافیایی آن جستجو نکنیم، بلکه باید وسعت دیدمان را افزایش دهیم، تا شاید عامل اصلی، یعنی بی عدالتی و تبعیض را ببینیم. اگر نیت و هدف ما کمک به توسعه استان است، پس نباید به هویت فرهنگی، زبانی، قومی و مذهبی آن آسیب برسد.

نمایندگان مجلس، علما، بزرگان قومی، روشنفکران و همه مردم بلوچستان باید هوشیار و آگاه باشند و بدانند بلوچستان تنها یک سرزمین و استان پهناور نیست، که فقط با تقسیم و تغییر نام و کوچک شدن به توسعه برسد، بلکه یک هویت ماندگار و تاریخی است. هویت یک ملت، مانند گوشت قربانی نیست که به سادگی آن را ذبح و گوشتش را تقسیم کرد. این استان هرگز با وعده و شعار به توسعه نرسیده و پس از این هم نخواهد رسید.

*لازم به ذکر است که انتشار یادداشت ها در پایگاه میارجل به منزله تایید آن نیست و این پایگاه خبری تلاش می‌کند که در موضوع تقسیم استان، گفتگوهای بلوچی- بلوچی شکل گرفته تا ابعاد این طرح برای افکار عمومی مردم بلوچستان بیشتر تبیین شده و زمینه ای برای ایجاد اجماع و تصمیم واحد نخبگان و فعالین بلوچ فرآهم شود.