بندر و منطقه آزاد چابهار به عنوان یکی از مراکز تجارت جهانی، تراتزیت کالا و قطب گردشگری با استقرار صنایع بزرگ و کوچک و جذب سرمایه گذاران داخلی و خارجی در توسعه اقتصادی داخلی و خارجی تاثیرگذار و پیشرو در رونق و جهش تولید و تجارت شرق کشور است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی میارجل، منطقه آزاد چابهار با ظرفیت‌ها، توانمندی‌ها و معافیت‌های مالیاتی ۲۰ ساله نقش ملی و بین المللی برای توسعه، رونق و جهش تولید و تجارت شرق کشور بویژه استان سیستان و بلوچستان دارد، وجود منطقه آزاد، بندر شهید بهشتی با ظرفیت تخلیه و بارگیری سالانه ۸.۵ میلیون تن کالا و پهلوگیری کشتی‌های اقیانوس پیما و فعالیت بندر شهید کلانتری، چابهار را به یکی از نقاط مهم اقتصادی منطقه تبدیل کرده است.

به گزارش ایرنا، چابهار با داشتن جاذبه‌های متعدد گردشگری و فراهم شدن برخی زیرساخت‌های لازم بهترین زمینه را برای جذب گردشگر بویژه از کشورهای همجوار از جمله پاکستان، افغانستان، هند و عمان دارد.

زمینه برای سرمایه گذاری و ثبت شرکت در این منطقه آزاد فراهم است و نهایت همکاری با فعالان اقتصادی و سرمایه گذاران انجام می شود و هیچ مشکل و محدودیتی در این زمینه وجود ندارد.

چابهار بزودی به قطب تجارت، ترانزیت کالا و گردشگری تبدیل خواهد شد، سرمایه گذاری در حوزه زیرساخت های گردشگری، اماکن اقامتی و تفریحی در حال انجام است و بزودی ظرفیت های هتل و رستوران افزایش چشمگیری خواهد یافت.

به گفته یک کارشناس اقتصادی، علیرغم اینکه تا چند سال پیش همواره توسعه بندرچابهار مطرح می شد اما اقدام مهمی در این زمینه انجام نشده بود تا اینکه با عنایت رهبر معظم انقلاب و همت و تلاش دولت تدبیر و امید کارهای زیربنایی و اساسی آغاز شد و اکنون به یکی از بزرگترین بنادر تبدیل شده که مورد توجه جهان قرار گرفته است.

موقعیت مناسب منطقه آزاد چابهار و استقرار صنایع و کارخانه های بزرگی نظیر فولاد، پتروشیمی و دیگر کارگاههای بزرگ و کوچک این منطقه را به قطب مهم تولید و تجارت تبدیل می کند و در مسیر رونق و جهش تولید نقش بسیار مهمی را ایفا خواهد کرد.

ثبت چهار هزار شرکت در منطقه آزاد چابهار

رییس هیات مدیره و مدیرعامل منطقه آزاد چابهار در گفت وگو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: چهار هزار شرکت در این منطقه ثبت و ۲۷۵ واحد تولیدی مستقر شده که از این تعداد ۱۱۵ واحد درحال تولید و ۱۶۰ واحد نیمه تعطیل و یا تعطیل است.

عبدالرحیم کردی با اشاره به اینکه با عنایت ویژه دولت و اجرای طرح های عمرانی در سالجاری، منطقه آزاد چابهار به یک کارگاه بزرگ تبدیل شده است، افزود: در سال جهش تولید برنامه‌ریزی لازم برای بازگشت واحدهای مشکل دار انجام شده بطوریکه برای رفع مشکل نقدینگی و منابع واحدهای نیمه‌تعطیل و تعطیل نیز شورای هماهنگی بانک‌های منطقه آزاد چابهار تشکیل شده است.

وی ادامه داد: با توجه به اینکه بانک‌های منطقه در اینجا منافع دارند باید بخشی از گردش مالی خود را به واحدهای تولیدی اختصاص دهند و این موضوع در دستور کار جدی‌ ماست.

مدیرعامل منطقه آزادچابهار گفت: مجموع قراردادهای سرمایه گذاری چهار سال اخیر منطقه آزاد، با ۱۰ سال قبل از آن برابری می کند، این نشان دهنده شکوفایی، شفافیت و جدیت در اجرای طرح های مختلف و نظارت بر سرمایه گذاری هاست.

دکتر کردی بر ایجاد راه آهن، توسعه جاده‌های ارتباطی، اختصاص اعتبارات برای تکمیل طرح های در دست اجرا و کاهش هزینه های حمل و نقل از چابهار به نقاط مختلف کشور و دنیا تاکید کرد.

وی با بیان اینکه کاهش هزینه های حمل و نقل، نجات دهنده هر منطقه و چابهار اتصال دهنده بازارهای جهانی است و باید به زیرساخت های آن توجه شود، خاطرنشان کرد: چابهار به دلیل موقعیت راهبردی مکانی مناسب برای سرمایه گذاری است.

رییس هیات مدیره منطقه آزاد چابهار بیان کرد: سیاست گذاری های انجام شده در منطقه آزاد و تمامی تصمیمات براساس شفافیت بنا شده و هیچ اشکال قانونی در این زمینه وجود ندارد و پاسخگوی جوامع محلی هستیم.

وی ادامه داد: سند مسوولیت اجتماعی منطقه آزاد چابهار تدوین شده و در سه محور آموزش، بهداشت و توانمندسازی پیش می رود بطوریکه هم اینک یک مدرسه شبانه روزی وابسته به این سازمان با برگزاری آزمون از میان داوطلبان روستایی دانش آموز جذب می کند.

کردی تصریح کرد: از سال ۹۰ تا ۹۵ مجموع اعتبارات پروژه های عمرانی ۶۷ میلیارد تومان بوده و از سال گذشته ۳۰۰ میلیارد تومان پروژه، طرح و کار عمرانی در منطقه آزاد در حال اجراست.

وی گفت: بودجه منطقه آزاد چابهار در سال ۹۵ حدود ۱۲۰ میلیارد تومان و در سال گذشته ۷۹۰ میلیارد تومان بوده است.

مدیرعامل منطقه آزاد چابهار افزود: از سال ۷۵ تا ۸۵ حدود یکهزار و ۷۰۰ هکتار و از سال ۹۵ تا ۹۷ حدود ۹ هزار و ۶۰۰ هکتار زمین برای سرمایه گذاری آماده سازی شده است.

کردی گفت: علاوه‌بر احیای واحدهای تعطیل و نیمه تعطیل، امسال ۷۳ پروژه تولیدی که پیشرفت بیش از ۷۰ درصد دارند نیز به‌ بهره‌برداری می‌رسند و برنامه‌ریزی مفصلی برای رصد میزان پیشرفت فیزیکی این واحدها و رفع موانع آن‌ها هم در نظر گرفته شده تا در زمان مقرر وارد فاز تولید شوند.

معافیت ۲۰ ساله مالیاتی برای سرمایه گذاران در منطقه آزادچابهار

معاون اقتصادی و سرمایه گذاری منطقه آزادچابهار نیز در گفت وگو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: سرمایه گذاران در این منطقه از معافیت های مالیاتی ۲۰ ساله در تمام زمینه ها و از قابلیت تمدید آن برخوردار هستند تا بتوانند به موقع سودآوری و ایجاد اشتغال مورد نظر را داشته باشند.

فرزین حقدل افزود: منطقه آزاد چابهار برای سرمایه گذاران معافیت در عوارض ورود ماشین آلات و مواد اولیه را در نظر گرفته است که این امر به افزایش سرمایه گذاری کمک می کند.

وی افزود: ورود بخشی از خدمات تولیدی کارگاههای مختلف به سرزمین اصلی(داخل کشور) میزان ارزش افزوده بدون پرداخت عوارض و نیاز نداشتن به ثبت سفارش از دیگر مزایای سرمایه گذاری در این منطقه است.

وی بیان کرد: از مهمترین مزیت های سرمایه گذاری در چابهار موقعیت جغرافیایی راهبردی این منطقه در کنار آب راههای بین المللی و نزدیکی به خطوط کشتیرانی است.

معاون اقتصادی و سرمایه گذاری منطقه آزادچابهار گفت: این شهرستان تنها بندر تجاری ایران در خارج از تنگه هرمز، نقطه اتصال کریدور شرق ایران به آبهای آزاد و نزدیک‌ ترین بندر به بازارهای آسیای میانه و افغانستان است.

حقدل اظهار داشت: منطقه آزاد چابهار بهترین موقعیت را برای سرمایه گذاران داخلی و خارجی ایجاد کرده است به طوری که در مدت ۲ روز شرکت سرمایه گذاری ثبت می شود.

وی تصریح کرد: قوانین و مقررات خاصی برای اشتغال در منطقه آزاد و امکان دسترسی به نیروی انسانی ماهر، بهره ور و ارزان وجود دارد که سرزمین اصلی از چنین شرایطی برخوردار نیست.

وی بیان کرد: صدور محصولات بدون پرداخت عوارض گمرکی، مقررات خاص برای بیمه و تامین اجتماعی در مناطق آزاد، امکان مشارکت با سرمایه گذاران خارجی بدون محدودیت در مشارکت و مالکیت ۱۰۰درصد سرمایه گذاران خارجی وجود دارد.

وی گفت: امکان داشتن ۱۰۰در صد سهام شرکت های ثبت شده توسط سرمایه گذاران خارجی، آزادی انتقال ارز به خارج از کشور بدون هیچ محدودیت، آزادی کامل ورود و خروج اصل سرمایه و سود حاصل از فعالیت های اقتصادی، حمایت و ضمانت سرمایه های خارجی، تجویز تاسیس بانک و بیمه های خارجی نیز در منطقه آزاد وجود دارد.

معاون اقتصادی و سرمایه گذاری منطقه آزاد چابهار برخورداری از مقررات خاص در صادرات، واردات و امور گمرکی و نیاز نبودن به روادید و سهولت در صدور مجوز ورود و اقامت خارجیان را از دیگر فرصت های مناسب سرمایه گذاری در چابهار عنوان کرد.

وی ارتقاء منطقه آزاد چابهار و تبدیل آن به کانون اصلی حمل و نقل و ترانزیت در چهارچوب توسعه محور شرق کشور، اتصال به شبکه ریلی و گاز، امکان ساخت صنایع پایین دستی با شروع بکار صنایع سنگین از جمله پتروشیمی و فولاد و ساخت فرودگاه بین المللی را از جمله فرصت های آینده در بندر و منطقه آزاد چابهار عنوان کرد.