رییس دانشگاه علوم پزشکی زاهدان گفت: همزمان با بروز آنفلوآنزا ۲۷۳ نمونه‌گیری از بیماران مشکوک در محدوده این دانشگاه انجام که ۶۷ مورد آن تاکنون مثبت اعلام شده است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی میارجل، دکتر سید محمد هاشمی شهری در گفت‌وگو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: با استقرار آزمایشگاه منطقه‌ای آنفلوآنزا در زاهدان روند تشخیص و درمان این بیماری در سیستان و بلوچستان تسریع شده و این آزمایشگاه قابلیت پاسخگویی در کمترین زمان ممکن را دارد.

وی با اشاره به ماهیت بیماری آنفلوآنزا گفت: دوره این بیماری معمولا بین یک تا سه روز است و دوره سرایت آن نیز از یک روز قبل از بروز علایم تا هفت روز بعد از آن بطور کلی از پنج تا ۱۰ روز متغیر است و این دوره در کودکان زیر ۵ سال و بیماران و افراد مسن با ضعف ایمنی طولانی‌تر می‌شود .

رییس دانشگاه علوم پزشکی زاهدان گفت: سرایت این بیماری به دو روش مستقیم و غیرمستقیم انجام می‌شود به طوری که در تماس مستقیم قطرات تنفسی شخص به شخص است که تا فاصله حدود یک تا ۲ متری پرتاب می‌شوند و عفونت را به اطرافیان منتقل می‌کنند و در تماس غیر مستقیم ویروس آنفولاآنزا ممکن است ساعت‌ها در شرایط سرد و رطوبت کم در محیط خارج زنده بماند و تماس دست با سطوح یا اشیاء آلوده به این قطرات و سپس با زدن دست آلوده به چشم، بینی و دهان این عفونت انتقال یابد.

وی بیان کرد: خانم‌های باردار،کودکان زیر پنج سال، افرادمسن، بیماران ریوی مزمن، بیماری‌های قلبی، کلیوی و بیماری مزمن کبدی و کارکنان بهداشت درمان که با مریض ارتباط مستقیم دارند گروه‌های در معرض خطر این بیماری هستند که برای پیشگیری باید از واکسن آنفلوآنزا استفاده کنند.

هاشمی شهری گفت: همچنین افراد سالم برای پیشگیری از این بیماری در طول شبانه روز و به صورت مکرر دست‌های خود را با آب و صابون یا مایع شوینده بشویند.

 وی اظهار داشت: استراحت کردن، نوشیدن مایعات و شستشوی مکرر دست‌ها با آب و صابون یا محلول‌های با پایه الکلی به بیمار توصیه می‌شود و  بیمار جلوی دهان و بینی را در موقع سرفه و عطسه با دستمال یک بار مصرف بگیرد.

رییس دانشگاه علوم پزشکی زاهدان گفت: اغلب بیماران مبتلا علایم خطر را بروز نمی‌دهند و به فرم خفیف این بیماری دچار می‌شوند و در صورتیکه بیماری وخیم تر شد یا علائم شدید بروز کرد بیمار را به یک مرکز درمانی مجهز برای بستری معرفی کنند.